20 marca 2013 nastąpiło otwarcie wystawy fotografii Lidii Popiel. Szkoda, że bez udziału Artystki, która o swojej absencji powiadomiła dopiero na dzień przed planowaną uroczystością. Szkoda, bo gości przybyło mnóstwo. Nam muzealnikom pozostało zmierzyć się z sytuacją i pewnym niedosytem zwiedzających. Bo choć na wystawę przychodzimy, by spotkać dzieła twórców – to jednak wernisaż daje nam zawsze okazję, by porozmawiać z nimi samymi i skonfrontować nasze wyobrażenia o artyście i jego sposobie postrzegania świata.

Na szczęście zarówno do  ekspozycji jak i do wernisażu przygotowaliśmy się szczególnie starannie. Aby wzbogacić to ciekawe wydarzenie zaprosiliśmy pana Cezarego Molendę z kwiaciarni Kuźnia zapachów o przygotowanie pokazu florystycznego. Dzięki jego niezwykłemu talentowi i wyrafinowanemu poczuciu smaku na wystawie pojawiły się piękne rośliny, ale nie w formie bukietów, lecz jako samodzielne obiekty stworzone z kwiatów: stolik, krzesło, ściana, a nawet postać kobieca ubrana w kalie i storczyki. Eksponaty te cieszyły się dużą popularnością – to przy nich i z nimi wielu gości robiło sobie pamiątkowe fotografie.

Drugim ważnym punktem tego wieczoru był pokaz autorskiej biżuterii – Grażyny Suszczewicz. Oprócz okazów umieszczonych w gablotach, biżuteria prezentowana była również przez piękne modelki – uczennice Liceum Plastycznego. Autorką choreografii była Lidia Kurzawa, która przygotowała młode damy do pierwszego w ich życiu wybiegu, ucząc właściwych gestów, mimiki twarzy a nawet postawy troi quatre. Młodość, wdzięk, interesująca stylizacja (wszystkie dziewczyny były ubrane na czarno i w czarnych oprawkach okularów) powodowały, że efektowna biżuteria jeszcze bardziej się podobała. Po pokazie autorka kolekcji otrzymała ciepłe brawa od publiczności..

Takie tłumy, jak tego wczorajszego dnia – notabene pierwszego dnia astronomicznej wiosny, odwiedzają naszą placówkę dwa, może trzy razy do roku. Dziękujemy Państwu i zapraszamy bardzo, bardzo serdecznie… Mamy w naszych planach na ten rok jeszcze wiele równie ważnych wystaw i interesujących spotkań.

Czas trawania ekspozycji:
20 III – 5 V 2013

Kurator wystawy: Izabela Korniluk
Kurator wystawy biżuterii: Alicja Błażyńska