Dzieła MISTRZA OŁTARZA Z GOŚCIESZOWIC w obiektywie Reginy Chochy

26 czerwca 2013 r. w Muzeum Ziemi Lubuskiej odbył się wernisaż fotografii Reginy Chochy, na który licznie przybyła publiczność, w tym grupa przyjaciół autorki zdjęć – członkowie i opiekunowie Grupy Twórców Nieprofesjonalnych BABIE LATO oraz słuchacze Zielonogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Podczas uroczystego otwarcia wystawy wicedyrektor MZL Leszek Kania, przedstawił sylwetkę i pasję twórczą autorki zdjęć. Z kolei kurator wystawy, dr Longin Dzieżyc przybliżył gościom postać Mistrza ołtarza z Gościeszowic i jego dzieła.

Prezentowana wystawa jest efektem artystycznych pasji. Autorka wyruszyła szlakiem średniowiecznych zabytków, które od wieków są ważnym elementem tożsamości kulturowej naszego regionu. Tym razem przedmiotem szczególnego zainteresowania stały się cenne gotyckie retabula powstałe w pracowni legendarnego Mistrza ołtarza z Gościszowic, znanego późnogotyckiego rzeźbiarza i malarza, działającego między innymi na terenie Dolnego Śląska. Jego bogaty dorobek jest głęboko osadzony w kulturze duchowej i materialnej Środkowego Nadodrza.
Autorka swoimi fotogramami przenosi nas w świat sacrum, przedstawiając wizję świętości zawartą w bogactwie rzeźbiarsko-malarskiego modelunku dzieł oraz ukazując ich przesłanie i styl. Fotograficzną relację rozpoczynają przedstawienia fasad kościołów. Kolejne ujęcia pokazują ołtarze z różnych perspektyw, począwszy od wnętrza świątyni poprzez plan ogólny, po obrazy poszczególnych kwater, odkrywając ich ekspresję artykułowaną pozą, gestem czy wyrazem twarzy.
Na blisko 50 fotogramach przedstawiono zabytki pochodzące z kościołów św. Mikołaja w Popęszycach, Najświętszej Marii Panny w Chotkowie, św. Mikołaja w Mycielinie oraz św. Katarzyny w Gościszowicach. Wartościowym uzupełnieniem ekspozycji są zdjęcia czterech rzeźb z kościoła św. Jana Chrzciciela w Grabinie, znajdujące się na plebanii
i nieprezentowane publicznie.

Niniejsza wystawa, będąca kolejną odsłoną dorobku fotograficznego Pani Reginy Chochy, jest równocześnie cennym wzbogaceniem przekazu Galerii Sztuki Sakralnej Śląska Lubuskiego prezentowanej w Muzeum Ziemi Lubuskiej. Znajdują się na niej między innymi dzieła Mistrza ołtarza z Gościszowic oraz artystów z jego kręgu warsztatowego. Ponadto przedstawione fotogramy mogą stać się inspiracją i zachętą do głębszego poznania sztuki i tradycji Środkowego Nadodrza.
Obecna wystawa Pani Reginy Chochy jest już 25. jubileuszowym przedsięwzięciem indywidualnym. Autorka działa w klubie „Babie Lato” przy Zielonogórskim Ośrodku Kultury. Uczestniczyła w wielu wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą, zdobywając 7 nagród i 3 wyróżnienia. Jest między innymi laureatką ogólnopolskiego otwartego konkursu fotograficznego Obiektyw 2010 pt. „Wakacje oczami dziecka”. Do najważniejszych przedsięwzięć indywidualnych autorki należą wystawy: Sztuka sakralna – Wilno (2007), Moje koty (2008), Kwiaty (2009), Drzwi zielonogórskie (2010), Portret Madonny (2010), Perły Kożuchowa (2010), Witraż (2011), Kobiety zielonogórskie (2011), Polichromia obiektów Ziemi Lubuskiej (2012).

Regina Chocha robi zdjęcia od wielu lat. Urodziła się w Stołpcach na Kresach. Do Zielonej Góry przyjechała w 1965 roku. Sztuką interesowała się od zawsze, choć przez wiele lat nie miała możliwości poświęcenia czasu własnym zainteresowaniom.
Przygodę z fotografią rozpoczęłam na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Zielonej Górze. Zafascynowała mnie tak bardzo, że stała się moją wielką pasją i przygodą, będąc odskocznią od codzienności, dającą wielką radość i energię.
Pierwszym sukcesem na fotograficznej drodze był bon na książkę zdobyty w konkursie dotyczącym wakacji w latach 90. Później pojawiły się zdjęcia z wypraw do Anglii, Szkocji i Wilna. Ważnym tematem jej twórczości są ludzie i przyroda, w tym: psy, koty czy kwiaty. Wyjątkowe miejsce w fotograficznych zamiłowaniach Pani Reginy zajmuje sztuka, szczególnie ta związana z regionem. Interesuje ją dawna architektura, malarstwo, rzeźba i witraż.  Jak mówi sama „Sztuka sakralna jest moją pasją, pochłonęła mnie bez reszty. Swoimi fotografiami chcę zwrócić uwagę ludzi na piękno, które nas otacza”.

dr Longin Dzieżyc

Obok tego wydarzenia nastąpiło także udostępnienie ekspozycji zatytułowanej Plastyka lubuska – fragment kolekcji – ze zbiorów MZL. Przy okazji tej wystawy zaprezentowana została informacja o przygotowywanym wydawnictwie – poświęconym dziejom 50-lecia delegatury zielonogórskiej ZPAP – które ma się ukazać już po wakacjach dzięki projektowi realizowanemu przez Stowarzyszenie FORUM-ART (więcej)

Czas trwania ekspozycji:
26 VI – 25 VIII 2013 r

Kurator wystawy:
dr Longin Dzieżyc