29 kwietnia 2015 roku w Muzeum Ziemi Lubuskiej nastąpi otwarcie retrospektywnej wystawy Tomasza Gawałkiewicza pt. 50 lat z aparatem.
Na ekspozycji zaprezentowanych zostanie ponad 100 zdjęć kolorowych i czarno-białych wybranych przez fotografika i odnoszących się do różnych aspektów jego pracy reporterskiej. Prace cechuje nie tylko ogromny walor emocjonalny, ale też profesjonalizm warsztatowy: są znakomite pod względem technicznym, świetnie zakomponowane i unikalnie wręcz „łapią chwilę”.

Tomasz Gawałkiewicz jest postacią znaną i rozpoznawalną, jego zdjęcia utrwalały najważniejsze wydarzenia jakie miały miejsce w całym regionie, w Polsce i na świecie. Wielka i mała polityka, sport, życie społeczne i kulturalne czy doświadczenia i pasje zwykłych ludzi – to tematy, które zawsze go inspirowały, i po które chętnie sięga pomimo przejścia już na emeryturę. Nadal jest obecny na wszystkich meczach zielonogórskich drużyn; podczas Winobrania widzimy jego charakterystyczną sylwetkę, z plecakiem wypełnionym różnymi obiektywami, rejestrującą obchody święta naszego miasta; nie brakuje go także na wyborach Miss, podczas studniówek czy choćby rozgrywek szkolnych.

Trudno uwierzyć, że minęło już 50 lat od chwili gdy Tomasz Gawałkiewicz zajął się fotografią. Jego życie to tysiące zdjęć, które utrwaliły tysiące historii.

Jakie wydarzenie, które udokumentował Pan na swoich zdjęciach było dla Pana najważniejszym, lub najmocniej zapisało się w pamięci?
Było to podczas podróży służbowej do Paryża, gdzie jednym z punktów stała się wizyta w domu Jerzego Giedroycia, w Maissons-Laffitte. Już na sam koniec, kiedy wychodziliśmy, stał On w przeszklonych drzwiach i nie odszedł od nich, dopóki nie zniknęliśmy. Przez cały czas tam był. W ten sposób nas odprowadzał. Tak wybitny człowiek okazywał w ten sposób szacunek dwóm obcym ludziom, z Polski, nie z opozycji, i On nas w ten sposób żegnał. To było dla mnie niesamowite.
Pewnie wiele jest różnych takich opowiastek, o których mogę mówić, kiedy patrzę na konkretne zdjęcia, których story pamiętam. Tysiące zdjęć, tysiące historii (fragm. wywiadu, jakiego Tomasz Gawałkiewicz udzielił kuratorowi wystawy Aleksandrowi Czerniewiczowi)

Tomasz Gawałkiewicz, urodzony 7 sierpnia 1944 r. w Warszawie. Po upadku Powstania Warszawskiego umieszczony wraz z rodziną w obozie, w Pruszkowie, skąd zostali przewiezieni do obozu pracy w Neussedin, na terytorium III Rzeszy Niemieckiej. Matka Krystyna na skutek ciężkiej pracy i głodu zmarła w obozie, który Tomasz wraz z ojcem Michałem, opuścili 11 maja 1945 r., udając się w podróż powrotną do Warszawy. Po ukończeniu szkoły podstawowej, uczył się w technikum mechanicznym, następnie zaś fototechnicznym, ostatecznie kończąc edukację w liceum ogólnokształcącym. Pracę zawodową rozpoczął w Państwowych Zakładach Teletransmisyjnych, jeszcze w czasie nauki, na stanowisku fotografa-laboranta. Egzamin maturalny złożył w 1967 r. Od stycznia 1968 r. zamieszkały w Zielonej Górze, gdzie podjął się pracy korespondenta Centralnej Agencji Fotograficznej w Warszawie. Stale współpracował z „Gazetą Lubuska”, której etatowym fotoreporterem został w 1992 r. Od 2008 r. na emeryturze. Obecnie prowadzi prywatną działalność ukierunkowaną na współpracę z dziennikami i agencjami fotograficznymi. Wieloletni członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, obecnie pełniący funkcję wiceprzewodniczącego Zarządu Oddziału. Działacz Lubuskiego Towarzystwa Fotograficznego. Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, laureat Lubuskiej Nagrody Kulturalnej II stopnia, a także wielu prestiżowych konkursów m.in.: srebrnego medalu konkursu Interpress Photo w Moskwie i trzeciej nagrody w konkursie Grand Press Photo, w kategorii Sport.

Kurator wystawy:
Aleksander Czerniewicz

Termin wystawy:
29 IV – 28 V 2015