Świat akwareli rekonstrukcyjnej Roberta M. Jurgi to wystawa  wyjątkowa , albowiem po raz pierwszy zaprezentowane zostaną unikatowe ilustracje, których Artysta dotąd jeszcze nie publikował, ani nawet nie pokazywał.   Atrakcyjność ekspozycji  wzbogaca nie tylko znakomity warsztat twórcy i biegłość w odtwarzaniu natury, ale także różnorodność tematyczna  prac. Na wystawie znaleźć będzie można  precyzyjne i pełne szczegółów  rysunki ukazujące  architekturę. Jednak prawdziwym rarytasem, odsłaniającym nieznane oblicze Jurgi , będą prace świadczące o jego fascynacji światem przyrody. A takie okazy jak Myotis bechsteinii, Grazel drobny, Czerniec gronkowy czy inne ilustracje fauny i flory pewnością pozostawią na zwiedzających niezapomniane wrażeni

Otwarcie wystawy nastąpiło 22 października 2014 roku, a tuż po nim  odbyła się promocja najnowszej książki autorstwa Roberta M. Jurgi pt. Machiny do tortur. Kat, narzędzia, egzekucje wydanej przez wydawnictwo VESPER z Poznania (więcej)

Robert M. Jurga, studiował na Wydziale Mechanicznym oraz na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Od 1988 r. współpracuje z europejskimi fundacjami, wykonując na ich zlecenia rekonstrukcje przestrzenne obiektów historycznych i architektonicznych. Rekonstruował m.in. Marinefestung Fort Kugelbake, fort, Kwatery Główne Hitlera (Führerhauptquartier ) w Margival Berchtesgaden, Kętrzynie,, Panzerwerk w Besseringen i wiele schronów na Wale Zachodnim. Pełni rolę konsultanta w pracach konserwatorskich wykonywanych w Polsce, w Niemczech, Francji, Holandii. Zlecono mu aranżacje wnętrz w muzeach w Saarbrücken, Mutzig – Molescheim oraz Besseringen. Jest autorem książek i kilkudziesięciu artykułów dotyczących historii fortyfikacji. Od 2007 roku mieszka w Zielonej Górze; od lat współpracuje z Muzeum Ziemi Lubuskiej. Na specjalne zamówienia placówki wykonał cykl grafik obrazujących narzędzia tortur dla zielonogórskiego Muzeum Dawnych Tortur oraz rysunek średniowiecznej Zielonej Góry znajdujący się na stałej ekspozycji poświęconej historii miasta.

 

Termin wystawy:
22 X 2014 – 25 I 2015

Kurator wystawy:
dr Izabela Korniluk

Mecenas wystawy:
Zejmo-Siatecki