Odsłonięcie rzeźby Klemensa Felchnerowskiego

 

6 listopada 2015 roku o godz. 13.00 przed gmachem Muzeum Ziemi Lubuskiej odbyła się uroczystość odsłonięcia rzeźby poświęconej pamięci Klemensa Felchnerowskiego, nieżyjącego już wybitnego artysty malarza, pierwszego konserwatora zabytków, byłego dyrektora zielonogórskiego muzeum, współtwórcę pisma „Nadodrze”, a także pierwszego prezesa Związku Artystów Plastyków w Zielonej Górze. Urodzony w 1928 roku w Toruniu Klem Felchnerowski, który od 1953 roku związał swoje życie z Zieloną Górą – zmarł w 1980 r. był niezwykle znaczącą postacią w dziejach naszego miasta.
Rzeźba „Stolik Klema”, której autorem jest zielonogórski artysta Artur Wochniak stanęła na skrzyżowaniu al. Niepodległości i ulicy dr. Z. Pieniężnego. Przedstawia Klemensa Felchnerowskiego siedzącego na krześle przy stoliku. Obok stolika stoi także puste krzesło, aby każdy mógł się na chwilę do niego przysiąść .
Na uroczystości dyrektor muzeum Leszek Kania powitał licznie zgromadzonych gości a przede wszystkim rodzinę Klema – żonę Ewelinę Felchnerowską oraz syna Tytusa Felchnerowskiego z żoną i dwoma córkami, prezydenta naszego miasta Janusza Kubickiego, wiceprezydent Wioletę Haręźlak, przedstawicieli instytucji kultury, plastyków, członków Towarzystwa Przyjaciół Muzeum, Rady Muzeum, przyjaciół artysty oraz wszystkich zielonogórzan, którzy znali Klema osobiście lub tylko z opowiadań i licznych, krążących o nim anegdot.
Podczas uroczystego aktu odsłonięcia rzeźby, którego dokonała rodzina artysty oraz prezydent naszego miasta Janusz Kubicki odegrany został na trąbce przez Andrzeja Tumińskiego „Hejnał Zielonej Góry”. Następnie głos zabrali: prezydent Janusz Kubicki, Ewelina i Tytus Felchnerowscy  oraz Stanisław Kowalski, który podzielił się refleksją i wspomnieniem z pierwszych lat wspólnej pracy z Klemensem Felchnerowskim w Urzędzie Konserwatora Zabytków. Opowiadał jakim był szefem ale także kolegą i przyjacielem. Głos zabrał także Artur Wochniak, autor rzeźby, który opowiedział o swojej pracy nad jej tworzeniem podkreślając, że jest ogromnie zaszczycony mogąc uczestniczyć w tym wielkim wydarzeniu.
Dyrektor Leszek Kania wspomniał także o Andrzeju Toczewskim, poprzednim dyrektorze muzeum, który był pomysłodawcą wmurowania w1998 roku tablicy poświęconej Klemowi Felchnerowskiem w jednej z sal muzealnych oraz w 2000 roku przed gmachem muzeum, a także o Janie Muszyńskim byłym dyrektorze muzeum oraz przyjacielu artysty, który zgromadził w muzeum obszerny zespół jego prac z całego okresu twórczości.
Z inicjatywą postawienia w Zielonej Górze rzeźby upamiętniającej Klemensa Felchnerowskiego wyszło w 2013 roku Towarzystwo Przyjaciół Muzeum o czym w Sali Witrażowej muzeum opowiedział w swoim wystąpieniu prezes Towarzystwa Andrzej Skibiński. Idea ta została sfinansowana przez Urząd Miasta.
Następnie Leszek Kania krótko zaprezentował życie i twórczość Klemensa Felcherowskiego. Obecni na uroczystości goście zabierali głos wspominając artystę.