11 lutego 2016 roku odbył się kolejny, trzeci już koncert z cyklu Jazzujące Muzeum. Tym razem przed zielonogórską publicznością wystąpił Kuba Stankiewicz, należący od lat do ścisłej czołówki polskich pianistów jazzowych. Jak zawsze, tuż przed koncertem nastąpiła prezentacja dzieła plastycznego. Był to obraz Edwarda Dwurnika zatytułowany „Zielona Góra”.

zobacz fotorelację z koncertu

Kuba Stankiewicz, studiował w Berklee College of Music w Bostonie, gdzie został wyróżniony Nagrodą Oscara Petersona. Półfinalista prestiżowego Międzynarodowego Konkursu Pianistów Jazzowych im. Theloniousa Monka w Waszyngtonie. Współpracował z orkiestrą legendarnego klarnecisty i bandleadera Artiego Shawa. W drugiej połowie lat 80. grał z zespołem Jana Ptaszyna Wróblewskiego, potem z kwintetem i kwartetem Zbigniewa Namysłowskiego. Płyta Northern Song, którą nagrał w 1993 roku z H. Miśkiewiczem, A. Cegielskim i C. Konradem została wybrana przez czytelników Jazz Forum Płytą Roku. Współtworzył formację Traveling Birds (z D. Oleszkiewiczem, P. Wojtasikiem, P. Baronem, C. Konradem), której nagrania (Traveling Birds Quintet, 1994 i Return To The Nest, 1995) ugruntowały jego mocną pozycję na krajowej scenie. Wśród innych muzyków, z którymi grał, warto wymienić Scotta Hamiltona, Arta Farmera i Sheilę Jordan, Janusza Muniaka, Tomasza Szukalskiego oraz Annę Marię Jopek. Pod koniec lat 90. powstał nostalgiczny album Ulice wielkich miast z opracowaniami piosenek zmarłej w 1997 roku Agnieszki Osieckiej, a w kilka lat później bezprecedensowy na gruncie jazzu Chopin Songbook. W 2012 roku Kuba Stankiewicz nagrał autorski album Spaces, który otrzymał nominację do Wrocławskiej Nagrody Muzycznej. W lutym 2013 roku album został nominowany do dorocznej nagrody Akademii Fonograficznej FRYDERYK 2013 w kategorii Album Roku – Muzyka Jazzowa. W tym samym roku ukazała się jego solowa płyta z własnymi interpretacjami muzyki filmowej Wojciecha Kilara. W 2014 roku w Los Angeles – wraz z Peterem Erskine’m i Darkiem Oleszkiewiczem – nagrał płytę z utworami Victora Younga. W 2015 odbyła się w USA seria koncertów promujących album.

Kuba Stankiewicz w ostatnich latach w coraz większym stopniu zajmuje się działalnością pedagogiczną (w 2009 roku obronił doktorat na Akademii Muzycznej we Wrocławiu, a w styczniu 2016 roku otrzymał tytuł doktora habilitowanego w dziedzinie sztuk muzycznych). Związany również z Instytutem Muzyki Uniwersytetu Zielonogórskiego, wykłada na kierunku Jazz i Muzyka Estradowa.

Program wieczoru:

  • wprowadzenie – Leszek Kania, Jerzy Nowak
  •  prezentacja obrazu Edwarda Dwurnika pt. „Zielona Góra” z cyklu „Podróże autostopem”, 1980 r.  ze zbiorów MZL – Leszek Kania
  • przerwa
  • recital jazzowy Kuby Stankiewicza KILAR
    muzyka filmowa Wojciecha Kilara

Bilety do nabycia w kiosku Muzeum przed koncertem.
Dorośli – 30 zł. Młodzież szkolna i studenci – 10 zł.
Rezerwacja: tel. 68 327 23 45, 509 053 444. Ilość miejsc ograniczona

 

Następny koncert z cyklu Jazzujące Muzeum odbędzie się 17 marca 2016 roku i wystąpi w nim Piotr „Pianohooligan” Orzechowski.

 

Mecenas kultury:

LOTTO_M

Sponsorzy:
alior-bank PGNiG EC CTS Miasto ZG

Partnerzy medialni:
GazetaLubuska_logo images RZG TV_lubuszan TVP 10lat_M