Niecodzienne urodziny w Muzeum

Pastel Olgi Boznańskiej „Dziewczynka ze słonecznikami” z 1891 roku, będący jednym z najcenniejszych skarbów kolekcji Muzeum Ziemi Lubuskiej obchodzi w tym roku 125. rocznicę swego powstania. Ten piękny jubileusz stał się inspiracją do przybliżenia mieszkańcom naszego miasta i regionu postaci jednej z największych polskich malarek, a także do upowszechnienia wizerunku obrazu stanowiącego prawdziwe cymelium naszych zbiorów już od 1958 roku.

Muzeum Ziemi Lubuskiej zaprasza do udziału w niecodziennym wydarzeniu, jakim będą urodziny obrazu „Dziewczynka ze słonecznikami”.

Pierwszym etapem muzealnej akcji będzie wyłonienie sobowtóra dziewczynki uwiecznionej na pastelu Olgi Boznańskiej. Poszukujemy nastolatki między 10 a 12 rokiem życia, blondynki, której twarz oraz sylwetka przypominają postać sportretowaną przez artystkę. Zdjęcia próbne i casting do roli sobowtóra planujemy w dniach 21–23 kwietnia br. Wszystkie zainteresowane osoby prosimy o kontakt z Działem Oświatowym MZL (tel. 68 327 23 45 wew. 19) w celu dokładnego uzgodnienia dnia oraz godziny zdjęć próbnych. Na podstawie wykonanych fotografii komisja złożona z kuratorów pracujących w Muzeum wybierze jedną osobę, która odtwarzać  będzie postać z obrazu (relacja z castingu), (wyniki obrad jury)

Kulminacja obchodów urodzin obrazu nastąpi pierwszego czerwca, kiedy przypada Międzynarodowy Dzień Dziecka. W ramach cyklu „Arcydzieła malarstwa polskiego” w Sali Witrażowej MZL zaprezentowane zostaną trzy oryginalne prace Olgi Boznańskiej: „Portret matki” z Muzeum Narodowego w Szczecinie, „Mnich przy winie” z Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu oraz „Dziewczynka ze słonecznikami” z kolekcji MZL. Gościem specjalnym pokazu będzie Urszula Kozakowska-Zaucha z MN w Krakowie – współkuratorka ubiegłorocznych wystaw monograficznych Olgi Boznańskiej przygotowanych przez Muzea Narodowe w Krakowie i w Warszawie, na których rzecz jasna nie mogło zabraknąć Dziewczynki z zielonogórskiego Muzeum. Uzupełnieniem prezentacji będzie wykład poświęcony życiu i twórczości wielkiej artystki. W trakcie uroczystości zaproszeni gości będą mieli także okazję podziwiać „żywą” postać z obrazu, na sali bowiem pojawi się wybrana dziewczynka w stroju, jaki uwieczniony został na pastelu. Pozostałe osoby biorące udział w akcji poszukiwania sobowtóra  zostaną przedstawione na wystawie będącej fotorelacją z castingu.

Olga Boznańska (1865-1940), najwybitniejsza polska malarka, urodzona w Krakowie, zmarła w Paryżu. Po krakowskich kursach rysowniczych w 1886 roku wyjechała na studia zagraniczne. W latach 1886–1898 studiowała i tworzyła w Monachium, po czym wyjechała na stałe do Paryża, gdzie przebywała aż do śmierci.

Pełen lekkości i wdzięku intymny portret dziewczynki trzymającej w ręku kwiaty słonecznika, powstał najprawdopodobniej w Monachium. Stanowi zapowiedź niezwykle indywidualnego stylu artystki, który skrystalizował się właśnie w okresie monachijskim (1886-1898). Na ten czas datuje się seria świetnych portretów dziewczynek, a pastel z zielonogórskiego Muzeum niejako zapoczątkował znakomitą i niezwykle wdzięczną plejadę dziecięcych wizerunków Boznańskiej (Dziewczynka z chryzantemami 1894, Srebrzysta dziewczynka, ok. 1894, Dziewczynka z białą chusteczką ok. 1894, Portret dwóch dziewczynek 1896). Mistrzyni portretu psychologicznego, na neutralnym, szarym tle umieściła postać dziewczynki trzymającej słoneczniki. Ten niezwykle subtelny dziecięcy wizerunek cechuje się miękkim światłocieniowym modelunkiem. Wąska, monochromatyczna gama barwna złożona z wyszukanych szarości zaskakuje w tym portrecie i całym jej malarstwie intensywną czerwienią sukienki. Malowane przez Boznańską portrety dziewcząt fascynują swą prawdą, wyrazem zamyślenia, czasem lęku lub tylko nostalgicznym trwaniem. Zdają się odbijać nastroje fin de siècle’u. Twórczyni tego portretu była malarką wybitną, operującą efektem niedopowiedzenia i aluzji, dzięki którym malowani przez nią modele stawali się bardziej zagadkowi.

Więcej informacji:
Dział Oświatowy MZL – tel. 68 327 23 45 wew. 19