GRECKA NOC W MUZEUM – 21 maja 2016 (program wszystkich wydarzeń)

Godz. 22.30 – „Grecja w pieśniach”, koncert zespołu Kolos.

Kolos to nazwa zespołu a także tytuł płyty, który nagrali Jorgos Skolias (śpiew) i Antonis Skolias (perkusja). Duet realizuje wspomnienia Jorgosa z dzieciństwa oraz muzyczne inspiracje Antonisa. W muzyce pełnej improwizacji pobrzmiewa soul, rhythm and blues oraz folk, jest trochę akustycznie, trochę elektronicznie. Część tekstów, to zapamiętane z dziecięcych lat strofy greckich piosenek, część to poezja Konstantinosa Kawafisa. Całość muzyki to projekt autorski wymyślony, wyimprowizowany i zagrany na żywo.

Rodzice Jorgosa Skoliasa byli greckimi uchodźcami politycznymi. Wychowywał się w wielonarodowym i bardzo zróżnicowanym środowisku kulturowym. Uczestniczył w imprezach mniejszości greckiej, niekoniecznie zajmując się wyłącznie muzyka grecką, ale próbując śpiewać rocka i blues.

W 2013 roku nakładem oficyny For Tune ukazał się album „Sefardix”, będący zapisem wspólnego projektu Skoliasa i braci Marcina i Bartłomieja Olesiów, inspirowanego muzyką żydów sefardyjskich. Krążek ten zdobył przyznawany przez Drugi Program Polskiego Radia tytuł „Folkowego Fonogramu Roku”.

Jorgos Skolias to muzyk nieustannie poszukujący nie tylko indywidualnej formuły na zastosowanie głosu ludzkiego w muzyce. Studiuje starodawne techniki wokalne. Jako jeden z niewielu na świecie wokalistów opanował technikę śpiewania harmonicznego – równoległego prowadzenie trzech głosów.

W latach siedemdziesiątych rozpoczął współpracę z bardzo aktywnym wówczas środowiskiem rockowo-bluesowym Wrocławia. Współpracował z zespołami „Nurt”, „Grupa 1111”, „Spisek Sześciu”.

Zawodową karierę rozpoczął w 1982 r. w jazz rockowej formacji „KRZAK”. Przez ponad rok współpracował z grupą „Osjan”. Od roku 1988 do 1991 był stałym wokalistą formacji „Young Power” – jednej z kluczowych formacji polskiego młodego jazzu końca lat 80.