Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu  Z pamiętnika podróżnika. Tym razem naszymi gośćmi będą Barbara Kuraszkiewicz-Machniak i Dariusz Machniak, którzy podzielą się swoimi wrażeniami z podróży do Ekwadoru.

Ekwador odwiedziliśmy w 2015 roku. Chociaż to jeden z najmniejszych krajów Ameryki Południowej można w nim zobaczyć niemal wszystko – piękne góry, groźne wulkany, lasy deszczowe. wybrzeże Pacyfiku i raj na ziemi, czyli wyspy Galapagos. Ekwador jest krajem wielkich kontrastów – stolica Quito to nowoczesne miasto, pełne banków, butików i zabytkowych budowli. Jego mieszkańcy niczym nie różnią się od Europejczyków. W lasach deszczowych żyją ludzie, którzy nie znają hiszpańskiego, nie potrafią pisać, łowią ryby i polują w dżungli. Trudno uwierzyć, że to mieszkańcy tego samego państwa. Galapagos to rzeczywiście raj. Na ławkach wylegują się lwy morskie, na łąkach razem z krowami pasą olbrzymie żółwie, a na skałach wysiadują pingwiny i niebieskonogie głuptaki. Tłumy turystów do Ekwadoru przyciąga przechodzący przez niego równik. Obowiązkowe jest zdjęcie przy pomniku La Mitad del Mundo (środek świata), gdy jedną nogą stoimy na półkuli południowej, drugą na północnej.

Barbara Kuraszkiewicz-Machniak – dziennikarka telewizyjna. Od lat podróżuje po Europie i Azji, Afryce i Ameryce – zawsze z plecakiem. Nie korzysta  z usług biur turystycznych, ponieważ tylko samodzielne podróże pozwalają dotrzeć do niezwykłych miejsc i ludzi, lepiej poznać ich codzienne, prawdziwe życie. Dają  poczucie wolności i uczą też pokory oraz szacunku – do innych ludzi i przyrody.

Dariusz Machniak – pracuje w firmie handlowej zajmującej się importem i sprzedażą fajerwerków. Jego największą życiową pasją jest wspinaczka. Kolejna – to zwiedzanie świata. Ponieważ  interesuje się też fotografią, z każdej podróży przywozi setki zdjęć.

 

Spotkanie, które poprowadzi Anitta Maksymowicz, odbędzie się w środę, 18 stycznia 2017 roku o godz. 17.00 w Sali Witrażowej Muzeum Ziemi Lubuskiej, al. Niepodległości 15. Wstęp wolny.