23 marca  br., jak zawsze w godzinach wieczornych, odbył się kolejny koncert z cyklu Jazzujące Muzeum. Przed zielonogórską publicznością wystąpił Dominik Wania. Pianista, muzyk sesyjny, pedagog. Zdobywca dwóch Fryderyków, a także współpracownik wielu znakomitych muzyków jak Tomasz Stańko czy Marcus Miller (więcej o Artyście)

Zapowiadając recital Jerzy Nowak – propagator i miłośnik jazzu – zacytował m.in. słowa pianisty będące też wyznacznikiem jego credo artystycznego Nie wolno grać dźwięków niepotrzebnych. I tak było rzeczywiście. Podczas koncertu usłyszeliśmy utwory Ravela, Stańki czy Kurylewicza przefiltrowane przez wrażliwość Dominika Wani. A na bis prawdziwe jazzowe wyciszenie. Utwór Komedy rozpoczynający się dźwiękami wydobywanymi z pudła rezonansowego i dopiero z czasem uzupełnianymi tonami uderzeń w klawisze. Publiczność niemal zamarła wsłuchując się w tę niezwykłą kompozycję. Gdy Artysta zakończył utwór nagrodziła go rzęsistymi brawami.

Jak zawsze przed koncertem odbyła się prezentacja kolejnego obrazu ze zbiorów Muzeum Ziemi Lubuskiej. Tym razem Leszek Kania wybrał pracę nieżyjącego już i nieco zapomnianego malarza Andrzeja Urbanowicza (1938-2011). Przybliżył sylwetkę twórcy, a następnie wprowadził widzów w wielobarwny, metafizyczny świat obrazu „Oko -AAAAHHH” z 1969, który nawet na tle mieniącego się witrażu był tak mocnym akcentem, że skupiały się na nim wszystkie spojrzenia.


Organizatorami wydarzenia są: Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Ziemi Lubuskiej , Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Piekarni Cichej Kobiety.

Mecenas kultury:
LOTTO_M

Sponsorzy:
PGNiG EC CTS Miasto ZG Exalo_primary_RGB

Partnerzy medialni:
GazetaLubuska_logo images RZG TV_lubuszan TVP 10lat_M