Wczorajszy koncert (6 IV 2017)  z cyklu Jazzujące Muzeum za nami.  Troje wykonawców występujących przed zielonogórską publicznością, co tu dużo mówić, po prostu zachwyciło więcej o artystach

Adela Konop, nie dość, że ujmującą powierzchownością uwiodła co najmniej połowę widowni, ujawniła oryginalny talent wokalny połączony z umiejętnością zróżnicowania stylistycznego wykonywanych utworów. Maciej Afanasjew – skrzypek, ale i kompozytor intrygował ciekawym brzmieniem wymagającego instrumentu i temperamentem. No i Karol Szymanowski – mistrz wibrafonu – operując sześcioma pałeczkami wydobywał przepiękne tony ze swojej hybrydowej Bass Vibe. Z jednej strony chciało się nadążyć wzorkiem za rozbieganymi palcami artysty i doświadczać tej niezwykłej technicznej wirtuozerii. Z drugiej jednak, trudno było nie ulec kolorytowi i przestrzenności wydobywanej muzyki. Jakby tego wszystkiego było mało, poprzedzająca koncert opowieść, o specjalnie na tę okazję udostępnianym dziele sztuki, miała wymiar swoistego performancu. Leszek Kania nie ograniczył bowiem tylko do gawędy o obrazie „Protokolantka i jego twórcy. W pewnym momencie zdjął dzieło ze sztalugi i zaczął je demonstrować z każdej strony, i pod różnym kątem udowadniając, że Tadeusz Brzozowski zrealizował pracę uniwersalną. Obrócona o 90 czy 180 stopni nadal zachwycała nie tracąc ani pod względem kompozycyjnym, ani kolorystycznym.

Warto przypomnieć w tym miejscu, że koncert był także inauguracją V Lubuskiego Festiwalu Muzyki organizowanego przez stowarzyszenie Zdolni do Wszystkiego. Przedstawiciele tej grupy – Michał Mogiła i Jarosław Podsiadły obecni na spotkaniu z entuzjazmem rekomendowali pozostałe koncerty, a zwłaszcza te łagowskie.

Nie od rzeczy będzie również napisać o tym, iż wczorajszy koncert po raz pierwszy nagłaśniany był przez profesjonalny zespół akustyczny. I dzięki temu dźwięki, szmery, tony czy półtony tak pięknie wybrzmiały.

Poniżej kilka zdjęć dokumentujących wydarzenie.

 

Organizatorzy wydarzenia: Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Ziemi Lubuskiej , Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, Stowarzyszenie Przyjaciół Piekarni Cichej Kobiety oraz Stowarzyszenie Artystów Zdolni do Wszystkiego i Filharmonia Zielonogórska.

Mecenas kultury:
LOTTO_M

Sponsorzy:
PGNiG EC CTS Miasto ZG Exalo_primary_RGB

Partnerzy medialni:
GazetaLubuska_logo images RZG TV_lubuszan TVP 10lat_M