11 V (czwartek) o godz. 19.00 zapraszamy na kolejną odsłonę cyklu Jazzujące Muzeum. Tym razem przed zielonogórską publicznością wystąpią: Lora Szafran oraz Bogdan Hołownia z koncertem Droga do ciebie, na który złożą się piosenki Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory.

Program wieczoru:

  • wprowadzenie Leszek Kania i Jerzy Nowak
  • prezentacja obrazu Jerzego Tchórzewskiego (1928-1999)  Struktura, 1962, z kolekcji MZL – Leszek Kania
  • przerwa
  • recital jazzowy Droga do ciebie z udziałem Lory Szafran (śpiew) oraz Bogdana Hołowni (fortepian)

Lora Szafran – uznawana za jedną z najwybitniejszych polskich wokalistek jazzowych. W 1986 ukończyła z wyróżnieniem studia na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Jeszcze jako studentka współpracowała z czołową grupą jazzową Walk Away. Wielokrotnie brała udział w międzynarodowych festiwalach piosenki, wygrywając: Sopot ‘90 (Grand Prix i Bursztynowy Słowik), Bregenz – Austria ‘90, Cesme – Turcja ‘91. Od 1988 roku współpracowała z jedną z najlepszych formacji jazzu akustycznego New Presentation. Efektem jej działalności w muzyce pop są dwie płyty: W górę głowa (1991), Tylko Chopin (1994). W listopadzie 2007 roku ukazała się płyta Droga do ciebie zawierająca jazzowe interpretacje polskich standardów, genialnej spółki autorskiej Wasowski-Przybora. Autorem aranżacji jest Bogdan Hołownia.

Bogdan Hołownia – pochodzi z Torunia, gdzie ukończył Średnią Szkołę Muzyczną. Na początku lat dziewięćdziesiątych studiował w Berklee College of Music w Bostonie, w klasie profesora Raya Santisiego i Laszlo Gordonyego. Pierwsze poważniejsze doświadczenia w graniu muzyki jazzowej związane są z kwartetem Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego. W rodzinnym Toruniu grywa od 1994 roku w grupie o nazwie  Los Angeles Trio. W USA współpracował z Davem Clarkiem, Skippem Haddenem, Grażyną Auguścik, Jerzym Głodem, Michałem Urbaniakiem i Urszulą Dudziak. Po powrocie do kraju współpracował z Lorą Szafran, Ewą Bem, Jorgosem Skoliasem, Tomaszem Szukalskim, Jerzym Skalskim, Markiem Jakubowskim, Patrykiem Pilasiewiczem. Został laureatem „Grand Prix Jazz Melomani 2002″ w kategorii – Artysta Roku (nagroda ta nazywana jest w środowisku dziennikarskim Jazzowym Oscarem). W końcu 2006 roku założył własną wytwórnię płytową HoBo Records,
————————————————
bilety w cenie 30 zł do nabycia w kasie Muzeum
młodzież szkolna i studenci – 15 zł
rezerwacja tel. 68 327 23 45, 509 053 444
ilość miejsc ograniczona

Organizatorami wydarzenia są: Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Ziemi Lubuskiej , Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Piekarni Cichej Kobiety.

Mecenas kultury:
LOTTO_M

Sponsorzy:
PGNiG EC CTS Miasto ZG Exalo_primary_RGB

Partnerzy medialni:
GazetaLubuska_logo images RZG TV_lubuszan TVP 10lat_M