Takich tłumów już dawno w Sali Witrażowej nie było. A wszystko za sprawą jednej z największych polskich wokalistek jazzowych – Lory Szafran. W szesnastej odsłonie cyklu Jazzującego Muzeum wystąpiła wraz z Bogdanem Hołownią akompaniującym jej nie tylko przy fortepianie, ale i momentami… wokalnie. Podczas koncertu „Droga do ciebie” wysłuchaliśmy  jazzowych interpretacji polskich standardów, genialnej spółki autorskiej Wasowski – Przybora. Występ znakomitego duetu wprowadził nas w świat melodii dobrze znanych, ale nie tych samych, bo przefiltrowanych przez wrażliwość, dojrzałość oraz świadomość artystyczną. Lora Szafran, jak mało kto, panuje nad swoim głosem i dźwięki padają dokładnie w miejscach, które ona sama im wyznacza. Na dodatek artystka znakomicie bawi się w trakcie wykonywania utworów wyszukując nowych rozwiązań wokalnych. Podczas koncertu nawiązała świetną relację z publicznością wciągając ją w towarzyszenie przy jednej z wokaliz, a także prowadząc swobodną rozmowę pomiędzy kolejnymi piosenkami. Na zakończenie koncertu widownia nagrodziła wykonawców rzęsistymi brawami oraz gromkim skandowaniem imienia artystki.

Występ artystów poprzedziła jak zawsze gawęda Leszka Kani o jednym z obrazów znajdujących się w kolekcji Działu Sztuki Współczesnej MZL. Tym razem wybór dyrektora padł na  „Strukturę” Jerzego Tchórzewskiego, znakomitego polskiego malarza, grafika i działacza artystycznego. Wprowadzając przybyłych w trudny świat sztuki abstrakcyjnej L. Kania rozpoczął swoją opowieść od wyjaśnienia dlaczego ten, a nie inny obraz stał się współbohaterem wieczoru. Otóż zainspirowało go nazwisko wokalistki. Szafran bowiem to także rudozłoty proszek, nadający potrawom intensywnie żółty kolor. I  ta energetyczna barwa nasunęła skojarzenie z surrealistyczną pracą Tchórzewskiego.

Znakomitą atmosferę wieczoru o kilka tonów podniosła znana firma produkująca trunki. W holu muzealnym na gości czekały wyrafinowane coctiale, do których ustawiała się długa kolejka chętnych. Tę świetną degustację przygotowała wraz ze swoimi pracownikami, Pani Grażyna Kędzior z  firmy Wyborowa SA, przyjeżdżając specjalnie z Warszawy na nasz koncert.

Organizatorami wydarzenia było: Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Ziemi Lubuskiej , Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Piekarni Cichej Kobiety.

Mecenas kultury:
LOTTO_MSponsorzy:
PGNiG EC CTS Miasto ZG Exalo_primary_RGB
Partnerzy medialni:
GazetaLubuska_logo images RZG TV_lubuszan TVP 10lat_M