18.30 – otwarcie wystawy „Espasja. Reminiscencje hiszpańskie w twórczości Małgorzaty Bukowicz” (rzeźba, rysunek, fotografia)

Espasja to tytuł kolejnej, autorskiej prezentacji zielonogórskiej artystki Małgorzaty Bukowicz, dokumentującej jej podróżnicze inspiracje. Tym razem związane z Królestwem Hiszpanii, krajem ze wszech miar ciekawym, należącym do najczęściej odwiedzanych przez przybyszów z całego świata miejsc. Największe na Półwyspie Iberyjskim państwo słynie z wielu atrakcji: corridy, flamenco, świetnego wina oraz kulinarnych specjałów, a także ze wspaniałych zabytków architektonicznych, przepięknych plaż i gór. To także ziemia, która wydała najznakomitszych malarzy trwale zapisanych w historii sztuki.

Małgorzata Bukowicz jest osobą niezwykle wrażliwą na wizualne odbieranie świata i zjawisk w nim zachodzących. Swoje hiszpańskie obserwacje i spostrzeżenia zanotowała za pomocą aparatu fotograficznego, uwieczniając życie ulicy, zabytkowe elementy architektoniczne, a nawet graffiti. Wykonała liczne szkice i rysunki odnoszące się do bogactwa tamtejszej przyrody. Głównym sposobem jej wypowiedzi są jednakże działania rzeźbiarskie, które wymagają realizacji w zaciszu pracowni. W rozumieniu artystki rzeźba ze względów materiałowych i sytuacyjno-przestrzennych dąży do znaku-symbolu, w sposób lapidarny przekazującego swoje przesłanie. Myśli, przeżycia, zapamiętane obrazy, a nawet sny zostały zsyntetyzowane i zmaterializowane w poszczególnych dziełach prezentowanych na wystawie. Większość z nich ma swoją premierę w ramach Hiszpańskiej Nocy w Muzeum Ziemi Lubuskiej. Wyróżnia się seria świeżo wypalonych ceramicznych Głów byków. Proste w formie, a wymowne w treści, symbolizują tradycje, moc i szlachetność narodu hiszpańskiego. Podobne przesłanie niesie instalacja z motywem el toro. Kameralne, porcelanowe Infantki nawiązują wprost do bohaterek dzieł Diego Velazqueza. Ich rozłożyste krynoliny zostały jednak wzbogacone cytatami z innych obrazów hiszpańskich mistrzów. Pojawia się motyw z Kota i ptaka Pabla Picassa. Oglądający rozpozna także słynne surrealistyczne przedstawienie – Trwałość pamięci Salvadora Dalego czy charakterystyczne znaki zaczerpnięte od Katalończyka Joana Miró. Klimat wieczorów w upalnym mieście, gdzie spędził większość swojego życia Antonio Gaudi, ukazuje cykl obiektów Dziewczyna z Barcelony. Zostały one wykonane w unikatowych technikach sagar i raku. Ich wykorzystanie jest często zakończone nieprzewidywalnymi efektami, zależnymi zarówno od zastosowanego materiału, jak i składu szkliw oraz sposobu wypału. Ekspozycja daje widzowi możliwość przeniesienia się do słonecznej Hiszpanii i zaznania atmosfery tego wyjątkowego kraju.

Leszek Kania

 

Zobacz program całej Hiszpańskiej Nocy w Muzeum

 

HONOROWY PATRONAT NAD WYDARZENIEM OBJĘLI:

Ambasada Królestwa Hiszpanii w Polsce

Elżbieta Polak Marszałek Województwa Lubuskiego
lubuskie_warte_zachodu

Janusz Kubicki Prezydent Miasta Zielona Góra
HERB ZIELONEJ GORY

WSPÓŁPRACA:

Zielonogórski Uniwersytet Trzeciego Wieku

Zespół Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Zielonej Górze

MECENASI WYDARZENIA:

Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego
lubuskie_warte_zachodu

Miasto Zielona Góra

PGNiG EC1 logo_pbo1 Exalo_primary_RGB enea1

E_CORAX - LOGO alior BZ WBK Santander

seven1 Polmar RPR1  

  twoj rynek tydziem lubuski

wind-pol1 naturalna medycyna

 

Współpraca medialna:

GazetaLubuska1 Radio_Zachod1