20 września 2017 roku (środa) o godzinie 14.30 odbędzie się w Muzeum Ziemi Lubuskiej pierwsze w sezonie jesienno-zimowym szkolenie metodyków, nauczycieli, uczniów oraz innych zainteresowanych osób. Szkolenia odbywają się cyklicznie od 2010 roku we współpracy z Samorządowym Ośrodkiem Doskonalenia i Doradztwa w Zielonej Górze i dotyczą historii Winnego Grodu.

Spotkanie zatytułowane „Życie towarzyskie w przedwojennych zielonogórskich kawiarniach i restauracjach” poprowadzi dr Grzegorz Biszczanik, znany zielonogórski filokartysta, regionalista, znawca i pasjonat dziejów naszego miasta.

Podczas wykładu przedstawione zostaną najbardziej znane lokale rozrywkowe działające w przedwojennym Grünbergu. W naszym mieście przed II wojną światową funkcjonowało ponad pięćdziesiąt restauracji i kawiarni, w tym także te najbardziej ekskluzywne typu établissement, w których mieszkańcy spotykali się, spędzali przyjemnie czas w doborowym towarzystwie, tańcząc i słuchając muzyki oraz rozkoszując się lokalnym napitkiem. Do najbardziej znanych i najczęściej odwiedzanych restauracji należały m.in. Luisenthal, Augusthöhe, Piastenhöhe.

Dodatkową atrakcją spotkania będzie prezentacja pocztówek z bogatego zbioru dra Biszczanika ilustrująca omawiany temat.

 

Osoba odpowiedzialna za spotkanie z SODiD – Barbara Patkowska-Klein (68 4530152)

Osoba odpowiedzialna za spotkanie z MZL – Izabela Korniluk (68 3272345)