Niedawno do zbiorów Działu Historycznego MZL trafił unikatowy obiekt, który w sposób niepowtarzalny obrazuje wygląd Grünberga z przełomu XIX i XX wieku. Jest to zestaw połączonych ze sobą  10 pocztówek, które po rozłożeniu ukazują w pełnej krasie panoramę miasta.

Pierwsza widokówka zaczyna się od winnic i domku winiarskiego na ul. Ceglanej, a ostatnia pokazuje okolice z wiatrakiem przy obecnej ulicy Chopina. Możemy domniemywać, iż poszczególne kadry wykonane zostały z jednego punktu, prawdopodobnie z tarasu domku winiarskiego Augusta Gremplera. W panoramie przedwojennej Zielonej Góry dominują winnice oraz budynki i kominy poszczególnych fabryk. Całość robi niezwykłe wrażenie.

Muzeum Ziemi Lubuskiej, po odpowiednim przygotowaniu zdjęć, zamierza wykorzystać je na ekspozycji dotyczącej dziejów naszego miasta. Przypomnijmy, że znajdzie się ona w w nowo wybudowanym gmachu, którego otwarcie planowane jest na 2020 rok. Wychodząc jednak na przeciw zainteresowaniom wielu zielonogórzan – już dziś – uchylamy rąbka tajemnicy przyszłej ekspozycji. Takich skarbów nie możemy i nie chcemy trzymać przez dwa lata tylko w magazynach. Niech cieszą oczy miłośników naszego miasta!