„Łowiectwo w sztuce” – wykład dr. Longina Dzieżyca

14 III 2018 (środa) godz. 16.00
Zapraszamy na kolejną odsłonę cyklu Studium Wiedzy o Sztuce i Historii. Wykład pt. „Łowiectwo w sztuce” przedstawi dr Longin Dzieżyc. Odniesieniem do prelekcji jest obecnie prezentowana wystawa przygotowana z okazji 95-rocznicy powstania Polskiego Związku Łowieckiego. Zwieńczeniem spotkania będzie kuratorskie oprowadzanie po ekspozycji, w którym uczestniczyć będzie także Leszek Szewczyk – właściciel części udostępnionych obiektów. Kolekcjoner podzieli się historią niektórych rarytasów bibliofilskich i odpowie na pytania zwiedzających.

Na wystawie obok bogatego zbioru literatury łowieckiej, zaprezentowane zostały m.in. rzeźby, malarstwo, falerystyka myśliwska, a także historyczna broń myśliwska. Jedna z sal poświęcona jest patronom i opiekunom myśliwych – mitycznej Dianie, słowiańskiej Bogini  Dziewannie oraz  św. Eustachemu i św. Hubertowi.

Pokaz jest także niepowtarzalną okazją wyeksponowania unikatowego zbioru prac o tematyce łowieckiej wykonanych przez polskich oficerów – myśliwych więzionych w niemieckich oflagach w czasie II wojny światowej.

Prezentowane obiekty pochodzą z kolekcji Bogdana Kowalcze oraz Leszka Szewczyka.

Na zdjęciu dokument założycielski Galicyjskiego Towarzystwa Łowieckiego.