W sobotę, 21 kwietnia 2018 roku o godzinie 12.00 w 81 muzeach i galeriach w 36 miastach w Polsce odbędzie się ósma edycja muzealnej akcji społecznej Dzień Wolnej Sztuki. Muzeum Ziemi Lubuskiej wzorem lat ubiegłych włącza się w tę inicjatywę i oferuje zwiedzającym następujące dzieła sztuki:

  1. Assemblage Władysława Hasiora „Opiekun” z 1982 roku
  2. Wazę dekoracyjną , Postchappel z 1900 roku
  3. Rękopis – Extract protocolli Judycij Grünbergensis ex actis Inquisitionalibus et Procesu criminali contra Malefacias de Annie 1663, 1664, 1665 (Wyciąg z protokołów sądu zielonogórskiego z akt procesów przeciw czarownicom z lat 1663, 1664, 1665)
  4. Szkło z manufaktur  w Urzeczu i Nalibokach (XVIII-XIX wiek)

Dzień Wolnej Sztuki odbywa się raz w roku we wszystkich biorących w akcji udział instytucjach jednocześnie. Podczas akcji muzea proszą zwiedzających o skupienie się jedynie nad kilkoma wybranymi obiektami. Czemu tylko kilkoma? Według badań goście muzeów statystycznie spędzają przed każdym dziełem sztuki osiem sekund. Dzieje się tak dlatego, że wchodząc do muzeum, czujemy się zmuszeni do obejrzenia wszystkich dzieł, które się w nim znajdują. Efekt jest taki, że bezrefleksyjnie i kompulsywnie przebiegamy dziesiątki sal muzealnych, po czym jesteśmy zmęczeni i źli. Co gorsza, kompletnie nie pamiętamy i nie rozumiemy tego, co właśnie obejrzeliśmy. Dzień Wolnej Sztuki chce pokazać, że można inaczej.

Akcja ma także pokazać uczestnikom, że muzea można zwiedzać bez żadnych kompleksów, a do oglądania eksponatów i obcowania ze sztuką nie jest niezbędna specjalistyczna wiedza czy wykształcenie. Przy eksponatach będą oddelegowane osoby, których zadaniem będzie motywowanie gości do podjęcia samodzielnej refleksji i wzbudzenia dyskusji.

„Podczas Dnia Wolnej Sztuki chcemy pokazać, że każdy obiekt ma swoją historię, którą możemy sami odkryć. Wystarczy tylko w skupieniu się w nią wsłuchać” – mówi Zuzanna Stańska, organizatorka i pomysłodawczyni akcji. – „Wiele osób boi się, że wejdzie do muzeum i nie zrozumie pokazywanych w nim obiektów. Przez Dzień Wolnej Sztuki chcemy pokazać, że to nieprawda – pochylając się nad danym eksponatem, możemy samodzielnie dojść do pewnych wniosków, zainspirować się i w efekcie polubić zwiedzanie muzeów. Ponadto, akcja trwa jedynie godzinę – idealnie, żeby się nie zmęczyć i zobaczyć, że wchodząc do muzeum nawet na chwilę możemy wiele skorzystać.”

Obok naszej instytucji w tym roku będzie można wolno obejrzeć m.in: wystawę Stanisława Wyspiańskiego w Muzeum Narodowe w Krakowie, niemieckie murale na Murale Gdańsk Zaspa, ale także samoloty Sopwith F1, Camel – Spitfire i F105 w Muzeum Lotnictwa w Krakowie, aparat wielkoformatowy „Reisekamera” w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej i projekt szkicowy Dworca Morskiego w Gdyni w Muzeum Emigracji w Gdyni.