17.45, Wszystkie chętne Dzieci, dorosłych Panów i Panie zapraszamy do Muzeum na RUMCAJSOWANIE – warsztaty plastyczne
Harmonogram wszystkich wydarzeń Czeskiej Nocy w Muzeum

Spośród wielu interesujących zjawisk w kulturze czeskiej, z pewnością wielkim, wciąż żywym zainteresowaniem cieszą się bajki. Na przygodach bajkowych bohaterów (Krecika, Żwirka i Muchomorka, Sąsiadów, Motyla Emanuela, Makowej Panienki, Rumcajsa, Hanki, Cypiska i innych) wychowały się pokolenia dzieciaków, a i całe rodziny poruszały ich losy. Serdeczni, mili, ciepli, życzliwi, pomysłowi bajkowi bohaterowie, sprawiali, że nawet najtrudniejsze sytuacje życiowe, stawały się możliwe do rozwiązania.

Życzliwość i specyficzne poczucie humoru, które dla Czechów stało się sposobem na życie – swoistym antydepresantem na wszelkie zło, przeniesione w świat bajek, jest z pewnością wielkim edukacyjnym ich atutem, zwłaszcza w porównaniu z agresją i brutalnością współczesnych kreskówek innych krajów.

Jedną z najbardziej wyrazistych, wręcz drapieżnych postaci bajkowego świata jest Rumcajs – ale to tylko pozory. Ten rozbójnik – z życiowej konieczności, jest w rzeczywistości miłym, serdecznym, empatycznym człowiekiem, gotowym zawsze spieszyć z pomocą potrzebującym. Kochający i dbający o własną rodzinę. Nawet jak karze „czyniących zło” to ich nie krzywdzi, ale daje nauczkę .

Szlachetny, czuły, dzielny, odważny, pomysłowy – któż nie chciałby być Rumcajsem?

Podczas warsztatów w Muzeum każdy może nim zostać! Dzieci, by miały dobre wzorce do naśladowania, spełniały marzenia i rozwijały fantazję! Dorośli z sentymentu do dawnych, pięknych, dobrych czasów!

Zapraszam na RUMCAJSOWANIE czyli zrobienie czegoś dobrego dla innych. (Krystyna Betiuk)