20 lipca 2018 r. (piątek) o godzinie 17.00 w sali Witrażowej MZL odbędzie się koncert klezmerski pt. „Powrót do domu” w wykonaniu Menechema Mirskiego. Współorganizatorami wydarzenia są Lubuska Fundacja Judaica oraz Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze.

Menachem Mirski – muzyk, kantor, tekściarz, filozof (doktoryzował się 2016 roku) oraz producent muzyczny. Od lat wykonuje pieśni hebrajskie i żydowskie. Obecnie mieszka w Los Angeles i pobiera nauki na studiach rabinicznych (Ziegler School of Rabbinic Studies na American Jewish University). Równocześnie koncertuje, współpracując z śpiewaczką jidysz, Cindy Paley oraz innymi muzykami zajmującymi się muzyką żydowską w południowej Kalifornii. Pracuje również jako kantor oraz baal kore (osoba śpiewająca Torę) oraz dokonuje przekładów pieśni jidysz na język polski.

Menachem jest liderem polskiego, nu-klezmerskiego zespołu Klezmaholics, który powstał w 2006 roku. Repertuar zespołu to pieśni jidysz we współczesnych aranżacjach, pieśni hebrajskie, jak również własne utwory pisane na motywach z Biblii, literatury rabinicznej oraz innych inspiracjach żydowskich. Zespół koncertował jak dotąd w Polsce (m.in. na Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie, 2017) oraz za granicą m.in. w Szwecji, Ukrainie i Rumunii (Jazz meets Klezmer, 2009). Artysta współpracuje także z innymi muzykami z Warszawy czy z Trójmiasta – m.in. Piotrem Tomalą (akordeon, zespół Neoklez), Małgorzatą Gron (skrzypce) czy Dariuszem Gutomskim (kontrabas).

W styczniu 2018 zrealizował swój pierwszy videoclip, do znanej pieśni żydowskiej Ich hob dich cufil lib (1934). Latem 2018 rusza produkcja kolejnych teledysków. Ich producentem jest Wojciech Wojciechowski, filmowiec, student reżyserii Warszawskiej Szkoły Filmowej.