W październiku ubiegłego roku minęła 80.rocznica urodzin Józefa Burlewicza, znanego zielonogórskiego malarza, którego prace w latach 70. i 80. XX wieku prezentowane były w stałej Galerii Autorskiej w Muzeum Ziemi Lubuskiej. Tak znakomity jubileusz stał się okazją do przygotowania  przekrojowej wystawy, ukazującej najważniejsze prace artysty. Będącej równocześnie swoistą opowieścią o jego drodze twórczej.

Ekspozycja okazała się strzałem w tzw. dziesiątkę. Od chwili jej otwarcia, aż do dziś odwiedziło ją wielu zwiedzających. Aby pogłębić odbiór, niełatwych przecież do interpretacji obrazów, zorganizowane zostało dodatkowe spotkanie poświęcone artyście i jego pracom. Wykład, a właściwie bardzo dogłębne oprowadzanie kuratorskie po ekspozycji przygotował Jacek Gernat.

Młody adiunkt z Działu Sztuki Współczesnej MZL, z właściwą sobie ekspresją i bardzo rzetelną wiedzą, wprowadził przybyłych w świat Józefa Burlewicza. Przedstawił szczegółowo biografią twórcy i opowiedział się o jego inspiracjach artystycznych. Nauczycielach i malarzach, których oddziaływanie bezpośrednie i prace stały się impulsem do poszukiwań twórczych, ale i tych tworzących w podobnej surrealistycznej stylistyce. Prelegent wiele miejsca poświecił także natchnieniom wynikającym z przeżyć własnych artysty, jego przemyśleń, odwołań do otaczającej rzeczywistości oraz do wiary. Przy konkretnych obrazach czytelnie objaśniał ich wymowę. A jako ilustrację przytaczał cytaty z wypowiedzi Józefa Burlewicza, które ukazały się w różnych publikacjach. Ważnym uzupełnieniem warstwy interpretacyjnej obrazów było odniesienie do ich techniki i formy.

Wystawa „Józef Burlewicz. W 80. rocznicę urodzin” czynna będzie do 31 III 2019 r. Jej kuratorami są Leszek Kania i Jacek Gernat.

Spotkanie zrealizowane zostało w ramach cyklu Studium Wiedzy o Sztuce i Historii.