Wystawy
Olga Boznańska – otwarcie wystawy

Kwiecień w Muzeum Ziemi Lubuskiej to przede wszystkim wystawa jednej z  najbardziej znanych i cenionych artystek w historii malarstwa polskiego – Olgi Boznańskiej (1865-1940). 21 kwietnia o godzinie 17:00 w gmachu Muzeum odbyło się uroczyste otwarcie wystawy. Frekwencja nas zaskoczyła.

Spodziewaliśmy się, że wystawa prac Olgi Boznańskiej będzie cieszyć się dużym zainteresowaniem — ale nie przypuszczaliśmy takiego tłumu! Bardzo dziękujemy wszystkim gościom za przybycie. Rośnie serce, kiedy w Muzeum można zauważyć przeplatanie się pokoleń. Tak właśnie było na wczorajszym wernisażu.

Dziękujemy Muzeum Narodowe w Krakowie za wypożyczenie obiektów. Bez tej współpracy nie doszłoby do realizacji przedsięwzięcia.

Wernisażowi towarzyszył wykład poświęcony życiu i twórczości artystki w ramach „Studium Wiedzy o Sztuce i Historii”, który poprowadziła Urszula Kozakowska-Zaucha. Wielkie gratulacje oraz podziękowania za zaangażowanie, bogatą i merytoryczną prelekcję, opatrzoną cytatami wielkiej artystki i bardzo ciekawymi anegdotkami z życia Boznańskiej.

Na ekspozycję, liczącą blisko 40 obrazów, składają się nie tylko portrety znanych postaci (m.in. Henryka Sienkiewicza, Feliksa „Mangghi” Jasieńskiego czy malarza Józefa Czajkowskiego), ale także pejzaże, martwe natury i szkice. Wystawę dopełniają osobiste pamiątki po wielkiej malarce, wśród nich fotel z paryskiej pracowni, sztalugi, palety, tubki farb czy książeczki do nabożeństwa. Obrazy oraz wspomniane artefakty pochodzą z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie. Jak wskazuje kuratorka wystawy – Urszula Kozakowska-Zaucha:

Obok portretów w dorobku artystycznym Olgi Boznańskiej ważne miejsce zajmowały martwe natury: niewielkie, szkicowo malowane kompozycje, które powstawały okazjonalnie, czasem podczas braku modeli, czasem jako prezenty dla gości. Nader piękne są wizerunki zawsze obecnych w jej pracowni ukochanych przez nią kwiatów malowane z zachowaniem ich subtelności i gry barw.

W  dorobku malarskim Boznańskiej pojawiają się również pejzaże. Tworzyła je dla siebie, nie na zamówienie i nie na wystawy i dlatego też te niewielkie kompozycje są swobodnymi, ekspresyjnymi i zaskakującymi nowoczesnością pracami, w których artystka mogła sobie pozwolić na większą swobodę i odwagę twórczą.

Przypomnijmy, że w 2016 roku w Muzeum Ziemi Lubuskiej miała miejsce prezentacja trzech obrazów Boznańskiej: „Mnich przy winie” pochodzący ze zbiorów Muzeum Śląska Opolskiego, „Portret matki” z Muzeum Narodowego w Szczecinie, a także „Dziewczynka ze słonecznikami” ze zbiorów MZL. Wówczas okolicznością sprzyjającą realizacji pokazu obrazów był cykl pt. „Arcydzieła Polskiego Malarstwa”. Tym razem jednak jest to pierwsza tak szeroka prezentacja dzieł tej wybitnej artystki w zielonogórskim muzeum.

Dodatkowo przewidziano, że w dniach 25-28 kwietnia będą odbywać się lekcje muzealne, dedykowane wystawie prac Olgi Boznańskiej. Ofertę kierujemy do dzieci ze szkół podstawowych i wyłącznie do grup zorganizowanych.  Podczas lekcji omówione zostaną życie i twórczość artystki, a całość zostanie dopełniona o zwiedzanie ekspozycji. Szczegółowych informacji udziela Dział Oświatowy.

Ten dzień na długo zostanie w naszej pamięci, ale i w pamięci historii miasta. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z twórczością wybitnej, cenionej w Polsce i na świecie artystki.
Wystawa czynna do 20 sierpnia.

Olga Boznańska (1865-1940) – wybitna polska malarka urodzona w Krakowie, zmarła w Paryżu. Początkowo kształciła się w rodzinnym mieście pod kierunkiem Kazimierza Pochwalskiego i Józefa Siedleckiego. Uczęszczała także na Wyższe Kursy dla Kobiet im. Adriana Baranieckiego, gdzie lekcji udzielał jej m.in. Hipolit Lipiński. Następnie w 1886 roku wyjechała do Monachium, aby kontynuować naukę w prywatnych szkołach Karla Kricheldorfa i Wilhelma Dürra. W Monachium otworzyła też własną pracownię. W 1886 roku zadebiutowała na wystawie w krakowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych. Odtąd często prezentowała swoje prace  w Europie i Stanach Zjednoczonych, zdobywając liczne medale i wyróżnienia. W 1898 roku przeniosła się na stałe do Paryża, gdzie należała do czołowych postaci polskiej kolonii artystycznej. Wiodącym motywem jej twórczości był portret. Tworzyła wizerunki dorosłych oraz dzieci, zarówno reprezentacyjne jak i intymne, będąc mistrzynią psychologicznego portretu. Malowała również martwe natury, kompozycje rodzajowe oraz pejzaże miejskie.

Wystawę zrealizowano przy pomocy środków Województwa Lubuskiego. Sponsorem wydarzenia jest firma Exalo Drilling S.A.