Muzeoferie to oferta edukacyjna Muzeum Ziemi Lubuskiej adresowana do dzieci i młodzieży w czasie trwania ferii zimowych. W dniach od 2 do 11 lutego, w bloku różnych propozycji oświatowych, obejmujących różnorodne działania: muzealne prezentacje, pokazy zabytków, spotkania z dziełami sztuki, warsztaty plastyczne, gry edukacyjne, prezentacje multimedialne pokazaliśmy dzieciom, że sztuka i historia jest blisko nas, a każde jej dzieło opowiada jakąś historię. W czasie muzealnych spotkań organizowanych w oparciu o bogate zbiory z zakresu sztuki dawnej i współczesnej, łączyliśmy elementy zabawy z aktywnym uczestnictwem dzieci w odkrywaniu nowych wiadomości.

Każde z muzealnych spotkań zawierało część warsztatową nawiązująca do tematu spotkania. Były więc spotkania o portrecie, martwej naturze, witrażu, zegarach, dawnych obiektach techniki czy też obrazach bez farb. W zajęciach warsztatowych związanych z tymi tematami dzieci odwoływały się do tego co zobaczyły lub usłyszały w Muzeum. Wykonywały różne prace plastyczne, malowały, kleiły, wydzierały, składały. I tak na spotkaniu o witrażu malowały na szkle własne kompozycje witrażowe. Kiedy poznawały tajniki martwej natury na płóciennych podobraziach same malowały swoje kompozycje. Innym razem, przy spotkaniu o historii mierzenia czasu, wykonywały tekturowe zegarki. Organizując zajęcia plastyczne, w czasie muzealnych spotkań w ramach Muzeoferii zależało nam na tym, aby warsztaty wywołały wśród dzieci pozytywne skojarzenie, że w muzeum można przyjemnie spędzić czas, łącząc zabawę z nauką i że warto tu wrócić nawet jak się skończą ferie.

Wszystkie zajęcia, które odbywały się w ramach Muzeoferii były bezpłatne. Dzięki dotacji otrzymanej z Urzędu Miasta Zielona Góra na organizację imprez w czasie trwania ferii zimowych tegoroczna edycja muzealnych spotkań dzieci ze sztuką i historią była bardzo urozmaicona. Wśród uczestników, których gościliśmy w Muzeum były grupy szkolne, indywidualne dzieci z miasta, odwiedzili nas też uczestnicy półkolonii: przy Szkole Podstawowej nr 7, 15, 17, działającej w Szkole Chrześcijańskiej „Salomon”, dzieci z Pogotowia Opiekuńczego oraz ze świetlicy „Smyk” przy Terenowym Komitecie Praw Dziecka w Zielonej Górze. Łącznie w czasie trwania ferii zimowych odwiedziło nas 665 osób.

Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Zielona Góra.