W ramach STUDIUM WIEDZY O SZTUCE i HISTORII
Paweł Janczaruk opowiada o fotografii otworkowej.

Aktualnie w Muzeum Ziemi Lubuskiej prezentowana jest wystawa Pawła Janczaruka zatytułowana 100 otworków w technikach. Autor ekspozycji to znany zielonogórski fotografik, który od wielu już lat zgłębia tajniki dawnej fotografii. Wizualne efekty tych dociekliwych prób i starań artysta sukcesywnie prezentuje w różnych galeriach, a ostatnio w naszym muzeum. Widząc duże zainteresowanie wystawą i wychodząc na przeciw osobom chcącym pogłębić swoją wiedzę nt. sposobu powstawania, a raczej zatrzymywania obrazu wg przepisów dawnych mistrzów – MZL zorganizowało wykład dotyczący fotografii otworkowej. Gospodarzem wieczoru był Paweł Janczaruk, który podzielił się swoimi doświadczeniami i uchylił przed słuchaczami arkana wiedzy wcale nie tak powszechnie dostępnej.

Podczas spotkania zaprezentowane zostały ciekawe i bardzo liczne przykłady zdjęć zrealizowanych przy pomocy kamery obscura. Dodatkowo prelegent przyniósł i zademonstrował swoje aparaty – zarówno te kupione, jak i te wykonane własnoręcznie (a ma ich w sumie ok. 40). Okazało się, że przyrząd do fotografowania można zrobić opakowań, które pozornie już niczemu nie służą – np. ze starej osłonki do przechowywania błony filmowej, czy zużytego blaszanego opakowania po napojach. Przybyli goście słuchali z zainteresowaniem. Bo choć nie było ich zbyt wielu (nieszczęsna listopadowa aura i wiele imprez w mieście dziejących się równolegle), to jednak okazało się, że na spotkanie przyszły osoby dogłębnie zainteresowane tematem. Dwóch słuchaczy przyjechało aż ze Szczecina, przybyli też koledzy fotograficy, ale również zupełni amatorzy wdrażający się dopiero w „otworki”.

Pasjonujący wykład, bogaty materiał ilustracyjny oraz pobudzone zainteresowanie słuchaczy stały się kanwą do ciekawie zapowiadającej się dyskusji. Niestety ramy czasowe pracy Muzeum ograniczyły te rozważania. Wszyscy zainteresowani mogą jednak jeszcze do 12 stycznia 2014 roku oglądać wystawę Pawła Janczaruka w Muzeum Ziemi Lubuskiej. Zapraszamy.

Termin wystawy:
30 X 2013 – I 2014

Kurator wystawy:
Alicja Błażyńska

Mecenasi wydarzenia:
Zejmo-Siateckilogo-APRINTq