24 maja – 15 lipca 2013

W piątek, 24 maja 2013 r. w Muzeum Ziemi Lubuskiej odbył się na kolejny wernisaż w ramach Galerii Nowy Wiek. Tym razem zaprezentowane zostały prace, znakomitego artysty – Bartka Otockiego, którego zasadniczymi formami wypowiedzi artystycznej są: malarstwo i fotografia.

Ekspozycja zatytułowana jest Otoplastykon i składa się ze zróżnicowanych pod względem stylistycznym prac, które zainspirowane zostały fotografiami wykonanymi przez autora lub znalezionymi w Internecie. Wszystkie one zostały poddane obróbce przy pomocy otoplastykonu – specjalnej maszyny, która za pomocą działań wyłącznie optycznych (odbicia, refleksy, krzywe zwierciadła, multi-projekcje), tworzy dowolną ilość prac w zadanej i modyfikowalnej stylistyce. Urządzenie to „żywi” się plikami JPG znalezionymi na dysku, fotografiami z internetu, nie gardzi TIFF-ami i PSD. Elementem wyjściowym są obrazy wyświetlane z rzutnika lub kilku rzutników, a następnie deformowane za pomocą specjalnych kalek, polerowanych blach czy luster. W tym procesie nie bierze udziału komputer jako jednostki przetwarzająca, choć finalna rejestracja dokonuje się za pomocą cyfrowego aparatu bądź kamery. Efektem tych działań jest obraz zapisany cyfrowo a kolejne wyzwanie to przetworzenie go na płótnie tak, aby dwuwymiarowy projekt nasycić za pomocą manualnego wykonania odpowiednią dawką emocji, tworząc unikatową, istniejącą tylko w jednym egzemplarzu całość.

Bartek Otocki – urodzony w 1978 roku w Łodzi. Dyplom z malarstwa w 2003 roku w prac. prof. Ryszarda Hungera w ASP w Łodzi na Wydziale Grafiki i Malarstwa, doktorat z malarstwa w 2011 roku na Wydziale Malarstwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. W latach 2003-–2012 asystent (od 2011 – adiunkt) w pracowni malarstwa i rysunku prof. Jarosława Chrabaszcza w ASP w Łodzi na Wydziale Tkaniny i Ubioru. Obecnie adiunkt na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów – Akademii Sztuki w Szczecinie, gdzie prowadzi pracownię rysunku oraz jest asystentem prof. Piotra C. Kowalskiego w pracowni malarstwa. W swoim dorobku artystycznym ma wiele wystaw. W roku 2004 prezentował już swoje prace na wystawie zbiorowej w Muzeum Ziemi Lubuskiej. Był również jednym z 14 uczestników, nominowanych przez Kapitułe, do 2. edycji wystawy zatytułowanej „Nowe tendencje w malarstwie polskim” – ekspozycji, która okazała się znaczącym wydarzeniem w polskim życiu artystycznym.

 

Więcej informacji:
kurator wystawy: Leszek Kania
tel. 68 327 23 45 wewn. 35

Mecenas wydarzenia:
Zejmo-Siatecki