W dniach od 15 lutego do 21 kwietnia 2013 r., w siedzibie Muzeum Ziemi Lubuskiej odbywa się prezentacja kolejnej wystawy w ramach Galerii NOWY WIEK. Tym razem zwiedzający mają okazję obejrzeć prace malarskie Basi Bańdy.
Otwarcie ekspozycji nastąpiło w piątek, 15 lutego 2013 o godz. 17.00 (poniżej fotorelacja).

Wystawa Basi Bańdy nosi tytuł „Gabinet”. Zielonogórska malarka zaprezentuje prace malarskie powstałe na przestrzeni ostatnich trzech lat.
Pokazywane obrazy należą do dwóch zasadniczych cykli. Pierwszy odnosi się do przyrody, do relacji człowieka z naturą. Na płótnach z tego cyklu postać ludzka przybiera zazwyczaj atrybuty zwierzęce, które podobnie jak w baśniach symbolizują cechy charakteru. Na pierwszy rzut oka prace wydają się być pogodnymi ilustracjami do dziecięcych książek, by po chwili obnażyć całe swoje okrucieństwo i brzydotę. Druga grupa prac dotyczy fascynacji dziwactwami i oryginalnością natury. To reminiscencje pobytu w muzeum morskim, w którym artystka miała możliwość obejrzenia zakonserwowanych w formalinie mieszkańców głębin. Ich dziwaczne kształty, niesamowite barwy wydają się być wymysłem szalonego scenografa. Stwory te pomimo pozornej brzydoty, wyszczerzonych zębów robią wrażenie delikatnych i bezbronnych. Wydają się mówić, że nic w naturze nie jest tylko białe i czarne…

Basia Bańda, ur. w 1980 w Zielonej Górze. Ukończyła malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, dyplom w pracowni prof. Jarosława Kozłowskiego w 2006 r. Jedna z najciekawszych malarek ostatniej dekady. Prezentowała swoje prace w ramach pokazów indywidualnych, m.in. w krakowskiej galerii „Zderzak” (2005), galerii Szara w Cieszynie (2006), BWA w Zielonej Górze (2006). Uczestniczka licznych wystaw zbiorowych w kraju i zagranicą. Nauczyciel akademicki w Instytucie Sztuk Wizualnych UZ.

Czas trwania wystawy: 15 II – 21 IV 2013
Kurator wystawy: Leszek Kania

Mecenas wydarzenia: