26 kwietnia – 19 maja 2013
26 kwietnia – relacja telewizyjna z wernisażu

Edward Dwurnik należy do najbardziej znanych i cenionych polskich artystów. Od blisko pół wieku tworzy rozbudowane cykle malarskie, graficzne i rysunkowe, a jego dotychczasowy dorobek zawiera się w imponującej liczbie pięciu tysięcy obrazów oraz czternastu tysięcy rysunków i grafik.
Wystawa w muzealnej Galerii Nowy Wiek obejmuje wybrane z pracowni malarza obrazy z cyklu „Robotnicy”, który był realizowany w latach 1975-1991. Piętnaście wielkoformatowych płócien przedstawia polską rzeczywistość tamtego czasu. To zapis bardzo osobisty, którego głównymi bohaterami są ludzie pracy, pogardliwie nazywani wówczas „robolami”. Ukazani ekspresyjnie na tle peerelowskich realiów, z uwzględnieniem wydarzeń i przemian społeczno-politycznych. Od „Ruskiego karabinu” do „Żegnaj komuno”. I chociaż autor mówi o tych pracach, że są brzydkie, to w całokształcie twórczości malarza wydają się bardzo istotne, wpisując się trwale w robotniczą historię narodu.


Edward Dwurnik urodził się 19 kwietnia 1943 r. w Radzyminie pod Warszawą. W latach 1963-1970 studiował malarstwo, grafikę i rzeźbę w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, jednak za swojego mistrza uważa Nikifora. Brał udział w wielu wystawach krajowych i zagranicznych (m.in. Documenta 7 w Kassel -1982 i Nouvelle Biennale de Paris – 1985). Jest laureatem licznych nagród, m.in. medalu na 7. Wystawie i Sympozjum „Złotego Grona”, nagrody krytyki artystycznej im. Cypriana K. Norwida (1981), nagrody Komitetu Kultury Niezależnej „Solidarności” (1983), Nagrody Coutts Contemporary Art Foundation (1992). Mieszka i pracuje w Warszawie. Dzieła artysty znajdują się w wielu kolekcjach państwowych i prywatnych w kraju i zagranicą Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze posiada autorską kolekcję dzieł E. Dwurnika, liczącą blisko 20 prac malarskich i rysunkowych.

Kurator wystawy: Leszek Kania
tel. 68 327 23 45 wewn. 35