Prace Grzegorza Rutkowskiego to sztuka fantastyczna w najlepszym wydaniu, kontynuująca poszukiwania twórców „realizmu fantastycznego” poprzednich dekad – Franka Frazetty, Wojciecha Siudmaka, Chrisa Achilleosa, Borisa Vallejo. W polskiej sztuce do niedawna nie było reprezentantów tego typu twórczości, ale młode pokolenie artystów, do którego należy Grzegorz Rutkowski, od kilku lat z powodzeniem uzupełnia tę lukę. W jego pracach znajdziemy przegląd klasycznych motywów fantasy i sf – barbarzyńskich wojowników, mityczne bestie, magów, smoki, futurystyczne budowle. A wszystko to wsparte warsztatem malarskim najwyższej próby. Cyfrowym warsztatem malarskim.

Wystawa Grzegorza Rutkowskiego wpisuje się w ciąg prezentacji eksplorujących rozległy, ale wciąż rzadko opisywany obszar sztuki współczesnej. Choć malarstwo cyfrowe jest (z oczywistych względów) stosunkowo nowym zjawiskiem w sztuce, rozwija się niezwykle dynamicznie. Widzimy je głównie w popkulturze – ilustracji, wizualizacjach wykorzystywanych w grach komputerowych, filmach, designie stron internetowych, komiksach. Co ciekawe sztuka cyfrowa nie powiela wzorców i estetyki „głównego nurtu”, skłaniając się raczej ku figuracji, ilustracyjności, perfekcji warsztatowej. Dominują tu przedstawienia nawiązujące do fantastyki naukowej i fantasy, estetyka, której rozwój technologii i programów graficznych dały olbrzymie możliwości ekspresji. Powszechny dostęp do internetu dał z kolei cyfrowym twórcom możliwość natychmiastowej i niezwykle szerokiej prezentacji swych dokonań, a także przyczynił się do powstania szeregu aktywnych środowisk twórczych realizujących międzynarodowe projekty, sprzyja też wzajemnej nauce i szybkiej wymianie doświadczeń.
Polscy twórcy uprawiający tę dyscyplinę zostali już zauważeni na arenie międzynarodowej, wystarczy wymienić tu choćby Tomasza Bagińskiego, Michała Karcza, Tomasza Marońskiego. I Grzegorza Rutkowskiego.

Grzegorz Rutkowski, ur. 1988 r., laureat wielu konkursów plastycznych (media tradycyjne), jak i konkursów (bitew) graficznych (media cyfrowe). Uczestnik kilku kulturalnych projektów międzynarodowych. Na co dzień współpracuje z wieloma firmami zagranicznymi i polskimi w szerokim spektrum działalności, począwszy od kart, ilustracji, plakatów, okładek, layoutów www po wizualizacje architektoniczne.

Termin: 2 II – 10 IV 2011
Kurator: Igor Myszkiewicz

Współorganizator wydarzenia:
Galeria Twórców Galera