Wystawa jest owocem kilkuletniego pobytu i fascynacji Anny Edyty Przybysz pustynnym krajobrazem Sahary. Składa się na nią seria fotografii, które powstały w latach 2004–2007 na terenie Algierii. Zdjęcia nie były do tej pory wystawiane, więc zielonogórska prezentacja jest premierowa.

Fotografie dokumentują ulotne cechy pustynnego krajobrazu, malują niuanse pastelowych barw lokalnych. Opowieść algierską rozpoczynają subtelne, uspokojone krajobrazy, których szerokie plany pustynnych wydm malują poblaski oświetlenia: dziennego (barwy białe i żółte), bądź zachodu słońca (barwy różowe i czerwienie). Klasycznie prostym krajobrazom artystka przeciwstawia pejzaże nasycone romantycznymi wizjami. Często wykorzystywanym środkiem wyrazu jest silnie przyciemnione niebo, niekiedy opromienione światłem słonecznym przesączającym się przez szczelinę w ciemno-ołowianych chmurach. Odrealnione fotografie budują nastrój grozy i tajemniczości.

Fotografie w przeważającej części zostały wykonane w technice analogowej, po wywołaniu zeskanowane i poddane standardowej obróbce cyfrowej. Na ekspozycji prezentowanych jest około 40 prac.
Anna Edyta Przybysz – urodzona w 1978 roku absolwentka Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie (architektura krajobrazu) oraz Akademii Sztuk Wizualnych w Poznaniu (fotografia artystyczna). Członek Związku Polskich Artystów Fotografików oraz UNAC (Union Nationale des Arts Cultureles). Główne tematy jej prac to człowiek i szeroko rozumiany pejzaż. Brała udział w kilkunastu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą.

Kurator wystawy: Alicja Błażyńska
Termin wystawy: 13 I – 11 II 2012

Patronat Honorowy: Abdelkader Khemri – Ambasador Republiki Algierii w Polsce
Wsparcie finansowe wystawy: ZAIKS, ProiLab
Patronat: Związek Polskich Artystów Fotografików
Patronat medialny: Format, ArtInfo.pl, ŚwiatObrazu.pl, FotografiaKolekcjonerska.pl