4 IV 2012 roku nastąpiło otwarcie wystawy pt. “Mali mieszkańcy łąki”, której autorem jest członek Zielonogórskiej Grupy Fotograficznej – Rafał Karalus.

Na wystawę składa się dwadzieścia pięć barwnych fotografii wykonanych przy pomocy obiektywów makro, ukazujących życie, często przez nas nie dostrzeganych, małych owadów buszujących po łące. Dopełnieniem wystawy jest pokaz multimedialny około setki dodatkowych zdjęć.
Zamierzeniem twórcy jest przybliżenie widzowi makro-świata, w najczystszej naturalnej postaci, lecz w taki sposób, aby jednym okiem widział klasyczną makrofotografię, zaś drugim fantastyczną i odrealnioną grę formy i kolorów.

Rafał Karalus – 35 lat, urodzony i zamieszkały w Zielonej Górze. Na co dzień zaszyty gdzieś głęboko w industrialnym, szarym świecie, jako pracownik “Zastal Wagony”. W czasie wolnym pasjonat makrofotografii. Bardzo krytyczny wobec samego siebie, ciągle podnoszący poprzeczkę i wzbogacający swój warsztat fotograficzny. Członek Zielonogórskiej Grupy Fotograficznej. Członkostwo w Fotoferia Club i udział konkursach klubowych FIAP i PSA, w kategorii natura. Zdobył wiele honorowych wyróżnień, brał udział w szeregu wystaw i prezentacji zbiorowych.

  • 2009 Publikacja w Galerii Młodych, w czasopiśmie drukowanym Fotokurier.
  • Maj 2010 – zwycięstwo w konkursie internetowym portalu Fotokurier – Najlepsze Zdjęcie miesiąca.
  • Sierpień 2010 – zwycięstwo w konkursie internetowym portalu Fotokurier – Najlepsze Zdjęcie miesiąca.
    Zaproszenie przez Fotoferia Club do Zespołu Fotoferia.
  • Członkostwo w Fotoferia Club i udział konkursach klubowych FIAP i PSA, w kategorii natura. Zdobycie wielu honorowych wyróżnień i przyczynienie się do zdobycia przez Club I miejsca na świecie.
  • Udział indywidualny w konkursach PSA w kategorii Natura, zdobycie 26 akceptacji i 3 honorowe wyróżnienia.
  • Kilkadziesiąt prac uzyskało akceptacje do wystaw pokonkursowych, w konkursach krajowych i zagranicznych (FIAP, PSA – dwie największe organizacje fotograficzne (Fotoferia Club – Klub zrzeszający najlepszych amatorów fotografów).

Urodziłem się w Zielonej Górze, gdzie na co dzień mieszkam i pracuję. Fotografią interesuję się od około pięciu lat, a że już od najmłodszych lat ciekawiły mnie owady, dziś stały się dla mnie inspiracją. To wszystko przerodziło się w wielką pasję, którą jest makrofotografia. Oprócz ciągłego zgłębiania jej tajników, nauki, to również świetna zabawa, odskocznia od dnia codziennego i bezpośredni kontakt z przyrodą, którą bardzo lubię. Życzę każdemu, aby odnalazł swoją drogę w fotografii i dążył do jak najlepszych kadrów.

Fotografia jest moją pasją i sposobem spędzeniem wolnego czasu. Dziedzina, w której najlepiej się czuję to makrofotografia przyrody. Już w dzieciństwie owady budziły moje zainteresowanie, łapałem je przy pomocy pudełek od zapałek, nie czując respektu nawet wobec szerszeni… Dziś do polowania służy mi spust migawki. Celem wystawy jest przybliżenie widzowi makro-świata, w najczystszej, naturalnej postaci, lecz w taki sposób, aby jednym okiem widział klasyczną makrofotgrafię, zaś drugim fantastyczną i odrealnioną grę formy i kolorów.  Rafał Karalus; www.robak.foto-kurier.pl

Termin wystawy:
4 IV – 27 V 2012

Kurator wystawy:
Igor Myszkiewicz

Współorganizatorami ekspozycji są: Galeria Twórców Galera oraz Zielonogórska Grupa Fotograficzna