Tadeusz Raczkiewicz – “Z komiksem przez lata”

5 września 20112 nastąpiło otwarcie wystawy Tadeusza Raczkiewicza – Z komiksem przez lata. W wydarzeniu uczestniczył Autor wystawy.

Tadeusz Raczkiewicz to żywa legenda polskiego komiksu, twórca m.in. kultowej serii „Tajfun”. Obok Szarloty Pawel i Henryka J. Chmielewskiego, Raczkiewicz był w latach 80 autorem najczęściej publikującym komiksy na łamach „Świata Młodych”. Najpopularniejszym bohaterem Artysty był wymieniony już Tajfun – tajny agent kosmicznych służb specjalnych, którego przygód „ŚM” zamieścił cztery serie. Poza tym cyklem powstały adaptacje powieści Juliusza Verne’a Piętnastoletni kapitan, Dwa lata wakacji, westerny Tajemnica czerwonego Tepee, opowieści SF Tajemnica Kamiennego Lasu. Na komiksach Tadeusza Raczkiewicza wychowało się pokolenie… W ostatnich latach ukazały się liczne albumy przypominające twórczość Tadeusza Raczkiewicza, w tym wydany nakładem Wydawnictwa Prywatnego FTF album Fara – brama do gwiazd, poświęcony zabytkowi z XIII w. – gubińskiej farze.

Wystawa pokazuje plansze komiksowe stworzone przez Tadeusza Raczkiewicza na przestrzeni 36 lat jego działalności artystycznej. Autor pracuje z komiksem nie tylko jako twórca rysunków, lecz pisze także scenariusze. Poszukuje własnych rozwiązań, rozbudowuje technikę rysowania, pracuje z kolorem, eksperymentuje nadając akcji charakter i wyraz. Są tu też ostatnie prace, plansze jeszcze niewydanego epizodu przygód Tajfuna – Nowe reguły gry.

Na bazie tej retrospektywnej prezentacji możemy ocenić, jak przez lata swej działalności Tadeusz Raczkiewicz rozwija się i wzbogacał swój warsztat. Przez 36 lat pracy z komiksem pozostał wierny rysowaniu na papierze, oddany tradycyjnym technikom (do dziś tak zresztą pracuje). Jednocześnie zachował i rozwinął swoje specyficzne spojrzenie na komiks poprzez kadr: klatki filmowo budują akcję, oryginalna i dynamiczne metoda kadrowania jest już rozpoznawalna jako znak firmowy Tadeusza Raczkiewicza.

Kuratorzy wystawy:
Florian Tadeusz Firlej,
Igor Myszkiewicz

Czas trwania wystawy:
5 IX – 14 X 2012

Współorganizatorzy wystawy:
Wydawnictwo Prywatne FTF i Zielonogórski Klub Fantastyki Ad Astra