CHRIS NIEDENTHAL N.N.- Niedenthal nieznany

W środę, 7 XI o godz. 17.00 w siedzibie Muzeum Ziemi Lubuskiej odbył się uroczysty wernisaż prac znanego fotografika Chrisa Niedenthala. Otwarcie wystawy zatytułowanej N.N.– Niedenthal nieznany było okazją do spotkania z jej Autorem, który jest już znany zielonogórzanom z wcześniejszych wystaw prezentowanych w muzeum. Były to:

  •  Tabu. Portrety nie portretowanych, 2001
  •  Sąsiadka (wspólnie z Tadeuszem Rolke), 2002
  •  Stan wojenny, 2006

 

zobacz fotorelację z wernisażu

Chris Niedenthal kojarzony jest przede wszystkim ze swoją pracą fotoreporterską, a większość zdjęć w jego archiwum to zdjęcia prasowe z najważniejszych (głównie politycznych) wydarzeń ostatnich 40 lat, jednak już choćby wspomniane wystawy świadczą o znacznie szerszych zainteresowaniach fotografika, prezentującego obok zdjęć stricte reporterskich także fotografie artystyczne oraz takie, które moglibyśmy określić mianem fotografii zaangażowanej, o głębokim przesłaniu społecznym.
Ekspozycja N.N. – Niedenthal nieznany, zgodnie z tytułem, składa się ze zdjęć niepublikowanych na łamach prasy, takich, które odkrywają kolejne oblicze osobowości twórcy – doceniającego pracę zwykłych ludzi, wrażliwego na piękno krajobrazu, z przenikliwością, humorem lub dystansem komentującego paradoksy życia codziennego w różnych odwiedzanych przez niego krajach.

 

Czas trwania wystawy:
7 XI 2012 – 27 I 2013

Kurator wystawy:
Anitta Maksymowicz
tel. 68 327 23 45 wewn. 33