23 listopada 2012 o godz. 17.00 w gmachu Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze nastąpiło otwarcie niecodziennej ekspozycji zatytułowanej „Muzealne widziMisie” (relacja z wydarzenia). Złożyło się na nią ok. 200 pluszaków, które udostępnili nam na czas wystawy ich posiadacze, a właściwie ich… przyjaciele.

Do Muzeum swoje Misie przyniosło bardzo wiele dzieci, które zechciały rozstać się ze swymi pluszowymi przyjaciółmi, ale Misie przynosiła też młodzież i osoby dorosłe, a nawet bardzo, bardzo dorosłe! Stąd wiele z wypożyczonych Misiów jest w wieku ich właścicieli, co oznacza, że mają 4 czy 7 lat, ale są także takie, które liczą sobie 40, 50, a nawet ponad 70 lat. Świadczy to o wielkim przywiązaniu i sentymencie, jaki dzieci i dorośli żywią do swych pluszaków. Niektóre z nich mają zresztą nawet trzech właścicieli, bowiem były przekazywane z pokolenia na pokolenie, czego wyrazem może być fakt, iż niektóre Misie zostały przyniesione wspólnie przez babcie z wnukami, a obie generacje w równym stopniu czują się związane z tym samym Misiem.
Na wystawie można zobaczyć Misie nie tylko w różnym wieku, ale też w różnych kolorach, rozmiarach i typach. Są wśród nich maleńkie misiaczki do noszenia w kieszeniach, jak i Misie wielkości swoich właścicieli, wykonane z różnych materiałów i w różnym stanie zachowania, niektóre pieczołowicie reperowane, a inne ze śladami grubych szwów, czasem w oryginalnych, innym razem w specjalnie dla nich uszytych ubrankach, albo też bez. Są również Misie z mechanicznymi udoskonaleniami, wydające głos, jest nawet jeden Miś-akrobata, który w latach swej młodości potrafił fikać fikołki.

Wybranym Misiom towarzyszą także historie, jakie się z nimi wiążą oraz fotografie, często sprzed kilkudziesięciu lat, które zielonogórzanie dołączyli do swych przyjaciół. Są one szczególnie cenne, zważywszy na to, iż właśnie historia znajdującego się w zbiorach Muzeum ponad siedemdziesięcioletniego Misia należącego do prof. Jana Konrada Stawiarskiego i towarzyszącego swemu właścicielowi podczas zesłania na Syberię, stała się inspiracją dla całej akcji prowadzonej przez Muzeum oraz dla wystawy. Ten właśnie Miś jest głównym bohaterem i gospodarzem wystawy, na której towarzyszy mu około 200 zielonogórskich Misiów oraz takie osobistości Misiowego świata jak Colargol i Miś Uszatek z Muzeum Dobranocek w Rzeszowie.

DZIĘKUJEMY
Kuratorka wystawy:
Aneta Kamińska
tel. 68 327 23 45 wewn. 18

Termin wystawy:
23 XI 2012- 5 I 2013

Patroni konkursu:

logo2 kopia

MUZEUM DOBRANOCEK ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie

oraz

images A_logo logo1

Sponsor:

Zejmo-Siatecki