Niebawem Boże Narodzenie a wraz z nimi krzątanina domowa i korzenny zapach cynamonu, kardamonu czy goździków używanych do pieczenia ciasta. Każda rodzina ma swoje specjały, jednak piernik jest tym szczególnym wypiekiem, który powszechnie kojarzy nam się z tymi Świętami. Aby podkreślić i utrwalić ten moment – Muzeum Ziemi Lubuskiej zaprasza dzieci i dorosłych na aromatyczną wystawę zatytułowaną Świat toruńskiego piernika.

Jeżeli chcą Państwo ciekawie spędzić czas i dowiedzieć się: skąd pochodzi słowo piernik? Jak przed wiekami pieczono ciasta? Co to jest kolendra, kardamon, cynamon? Jak wyglądały formy piernikowe? Kto produkował toruńskie smakołyki? Herbem jakiego cechu jest ul z rojącymi się pszczołami – koniecznie przyjdźcie do Muzeum. W środę 5 grudnia o godz. 17.00 w gmachu Muzeum nastąpiło otwarcie tej niezwykłej wystawy.

Ekspozycja przygotowana przez Muzeum Okręgowe w Toruniu ukazuje historię toruńskich pierników. Wystawa nawiązuje do najstarszych średniowiecznych dziejów toruńskiego handlu i rzemiosła. Głównym jej elementem jest replika kogi – morskiego statku, takiego samego jak te, które w średniowieczu przypływały z zamorskich krain do Torunia z przyprawami do pierników. Zwiedzający, pośród naczyń z korzennymi przyprawami, worków z mąką, dzbanów z miodem i starych form, zobaczą figury kupca, piernikarza i handlarkę pierników.

Na ekspozycji zrekonstruowana została też dawna piekarnia, przybliżony też został przemysł XIX-wieczny – poprzez interesujące druki reklamujące bogaty asortyment wypieków z trzech największych toruńskich zakładów, jak również poprzez rysunki, projekty i zdjęcia fabryk. Atrakcyjną częścią wystawy jest również rekonstrukcja firmowego sklepu z przełomu XIX i XX wieku oraz ukazanie działalności największej współczesnej Fabryki Cukierniczej Kopernik” SA w Toruniu. Na uwagę zasługują liczne opakowania stosowane do pierników od połowy XIX wieku po współczesne: puszki, skrzynki, pudełka. Prezentowane są także XX-wieczne formy piernikowe oraz metalowe formy do wyroby cukierków produkowanych w fabrykach cukierniczych obok pierników.

Na parę godzin przed wernisażem muzealnicy sprawdzali urządzenia, wypiekali pierwsze pierniki….

 

i już podczas otwarcia – nasi Goście w akcji. Świetna zabawa i dla dziadków, i dla rodziców i dla najmłodszych!

 

 

Dodatkową atrakcją wystawy będą warsztaty dla grup zorganizowanych, podczas których będzie można nie tylko zapoznać się z technologią wyrobu piernikowego ciasta, ale też upiec własny piernik. Warsztaty będą odbywać się od środy do piątku o godz. 10.00 i 12.00 dla zgłoszonych wcześniej max. 25-osobowych grup. Cena biletu wstępu na wystawę „Świat toruńskiego piernika wraz z warsztatem edukacyjnym – 5 zł od osoby.
Już dzisiaj można sie na nie zapisać a prowadzić je będą Zofia Zalewska i Urszula Rogowska z Działu Oświatowego MZL.

Kuratorki wystawy:

Dział Historii Toruńskiego Piernikarstwa Muzeum Okręgowego w Toruniu:
Barbara Kukowicz–Wirowska – kierownik
Anna Kornelia Jędrzejewska – starszy asystent

Dział Oświatowy Muzeum Ziemi Lubuskiej
Zofia Zalewska, Urszula Rogowska
tel. 68 327 23 45, wewn. 19

Czas trwania wystawy:
5 XII 2012 – 10 II 2013

——-

Sponsor wystawy:
Fabryka Cukiernicza KOPERNIK S.A

logo_Kopernik

Wystawę zrealizowano dzięki pomocy finansowej
Urzędu Miasta Zielona Góra

HERB ZIELONEJ GORY

Sponsor zielonogórskiej ekspozycji:

Zejmo-Siatecki