8 października 2014 roku odbył się kolejny wykład w cyklu Studium Wiedzy o Sztuce i Historii. Tym razem było to spotkanie z dr Anittą Maksymowicz (Dział Współpracy Naukowej i Zagranicznej MZL), która opowiedziała o swojej podróży do Australii śladami  XIX wiecznych imigrantów z terenów dzisiejszej Ziemi Lubuskiej oraz kilku pokoleń  ich potomków.

Podczas swoich peregrynacji, w dawnych trzech koloniach: Australii Południowej, Wiktorii  i Nowej Południowej Walii, A.Maksymowicz miała okazję odwiedzić wiele miejsc i osad, których nazwy brzmią niezwykle znajomo. Były wśród nich: Gruenberg (Zielona Góra), Klemzig (Klępsk) czy Langmeil  (Okunin). Miana, te osadnicy z terenów dawnego Śląska, nadawali swoim nowym siedliskom, by choć w części przypominały im rodzinną ziemię.
Wyprawa, choć miała wymiar naukowy, stała się także okazją do poznania przyrody, obyczajów i dnia dzisiejszego tego niezwykłego kontynentu.   Podczas podróży Anitta Maksymowicz dokumentowała swoje wrażenia, zapisywała je i utrwalała na zdjęciach. Z kilku tysięcy zarejestrowanych cyfrowo obrazów wybranych zostało kilkadziesiąt i powstała interesująca wystawa zatytułowana W Grunbergu na Antypodach. I właśnie w otoczeniu zdjęć, we wnętrzach, gdzie prezentowana jest ekspozycja, odbyło się to spotkanie.