10 grudnia 2014 roku w Sali Witrażowej MZL nastąpiła uroczysta premiera książki Igora Myszkiewicza pt. W sepii. Na spotkanie przybyło wielu gości zainteresowanych nową publikacją zielonogórskiego twórcy. Igor Myszkiewicz to postać dobrze znana mieszkańcom naszego miasta i nie tylko. Jest artystą, który wyraża się w różnych dyscyplinach sztuki z sukcesem, ale też ujawnia swój temperament w działaniach organizacyjnych jako współtwórca wielu wydarzeń kulturalnych.

Wieczorne spotkanie w Muzeum przebiegało w konwencji rozmowy z autorem publikacji. Prowadził je Michał Cierniak, który występował nie tylko w roli interlokutora, ale też przedstawiciela wydawcy, a mianowicie Stowarzyszenia Forum Art, nakładem którego książka się ukazała. Było więc, i o fascynacjach autora Zieloną Górą i kontekstach historycznych, było o magicznym realizmie i elementach fantastyki. O tych wszystkich elementach, które w niemal każdym z sześćdziesięciu rysunków zamieszczonych w książce, tak mocno wybrzmiewają. Igor Myszkiewicz odpowiadał także na pytania publiczności i dziennikarzy. A po zakończeniu spotkania wszystkie osoby, które nabyły książkę miały możliwość uzyskania wpisu artysty.

W sepii to wydawnictwo staranie przygotowane pod względem edytorskim. Pomimo tego, że znajdują się w nim tylko rysunki daleko mu do typowego albumu czy zbioru prac luźno powiązanych. Mamy tu do czynienia z powieścią – jak autor sam nazywa graficzną – mającą swoja fabułę dookreśloną miejscem akcji. Tylko czas, zgodnie z intencją Myszkiewicza, jest celowo rozchwiany, by bardziej zaintrygować czytelnika (?), widza (?) i zmusić do refleksji. Ilustracją spotkania była wystawa prac, które zostały zamieszczone w książce. W piętnastu przeszklonych ramach obejrzeć można było wszystkie rysunki w formacie kilkukrotnie wiekszym, niż te w publikacji.
Ekspozycja prezentowana będzie do końca bieżącego roku – zostało już zatem niewiele czasu. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych.