Otwarcie wystawy M. Ziemskiej “Marzenia odmierzane kilometrami” – środa, 1.07.2015, godz. 17.
Bezpośrednio po wernisażu zapraszamy na spotkanie z Autorką w cyklu Z notatnika podróżnika

Prezentowane zdjęcia to zapis mojej podróży po Tajlandii, Laosie, Kambodży, Indonezji, Malezji i Singapurze. Fotografie obrazują codzienne życie mieszkańców tych krajów. Są na nich domy na palach przy brzegu rzeki i targowiska pełne egzotycznych owoców i warzyw, są ulice, gdzie ścigają się kolorowe tuk-tuki i drogi, po których majestatycznie kroczą słonie, są też pejzaże uchwycone z balonu czy z podróży Mekongiem. Podzwrotnikowa dżungla, która wkrada się do wiekowych budowli i dusi je w uścisku korzeni. Zagubione wśród gór świątynie, których strzegą baśniowe potwory, mosty nad mlecznymi wodospadami, bujna, pierwotna przyroda. Soczyste, niesamowicie żywe kolory. Mam nadzieję, że zainteresuje Państwa ten pełen intensywnych barw świat, który pachnie wielką przygodą.

Małgorzata Ziemska

Małgorzata Ziemska jest rodowitą zielonogórzanką, absolwentką prawa i romanistyki Uniwersytetu Wrocławskiego, obecnie pracuje w IBM Polska we Wrocławiu. W czasie wolnym ucieka z miasta, by złapać oddech w górach. Od siedmiu lat z niegasnącym zapałem tańczy flamenco. Pasję podróżniczą odkryła w trakcie studiów filologicznych, podczas których wyjechała na pół roku do Francji w ramach wymiany studenckiej Socrates-Erasmus. Wyjazd ten pozwolił jej otworzyć się na świat. Kraj ten jest bowiem kulturowym tyglem, gdzie mimo niełatwych do pogodzenia różnic, ludzie potrafią nie tylko żyć z dnia na dzień, ale i odnaleźć własne szczęście. Ta pierwsza prawdziwa podróż nadała kierunek dalszym, nakreśliła potrzebę zmiany perspektywy, była punktem zwrotnym, który w przyszłości zaowocował kolejnymi wyprawami tak w Europie, jak i do Azji czy Ameryki Południowej.

Wystawa Małgorzaty Ziemskiej Marzenia odmierzane kilometrami ma wyjątkowy charakter ze względu na sposób, w jaki powstała. Podążając za tendencjami światowego muzealnictwa, które zakładają coraz szersze i bardziej aktywne uczestnictwo zwiedzających (również tych wirtualnych) w działalności instytucji muzealnych, Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze zaprosiło Internautów do współpracy. Współudział gości polegał na wyborze fotografii, które chcieliby ujrzeć na realnej wystawie prezentowanej w MZL podczas letnich miesięcy 2015 roku. Nieco ponad miesiąc przed wernisażem, przez dwa tygodnie mogli oni głosować na najlepsze spośród blisko 80 zdjęć przedstawionych w internetowej galerii.
Zaproponowana przez Muzeum Ziemi Lubuskiej prekursorska w skali polskiego muzealnictwa akcja spotkała się ze znaczącym zainteresowaniem. Dowodem tego było uczestnictwo blisko 80 „kuratorów obywatelskich”, którzy oddali łącznie ponad 5400 głosów. Efekt ich wyborów (lub też „nie-wyborów”) był – jak przewidywaliśmy – w kilku przypadkach zaskakujący zarówno dla autorki zdjęć, jak i kuratorki ekspozycji. Jednak decyzja głosujących online była dla nas wiążąca, zatem na prezentowanej wystawie w Muzeum zobaczyć można 35 – ich zdaniem – najlepszych, najciekawszych, najbardziej intrygujących czy najpiękniejszych fotografii.
Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze pragnie w tym miejscu serdecznie podziękować wszystkim osobom, które zechciały wziąć udział i zaangażować się w nasz projekt, tym samym umożliwiając jego realizację.

Kurator wystawy:
dr Anitta Maksymowicz,
tel. 68 327 23 45

Wystawa czynna:
1 VII – 23 VIII 2015

Mecenas wystawy:
Zejmo-Siatecki