Muzeum Ziemi Lubuskiej oraz Lubuska Fundacja Judaica zapraszają na obchody 77 rocznicy Nocy Kryształowej w Zielonej Górze.

Program uroczystości

13 listopada 2015 (piątek), 17:00 Sala Witrażowa Muzeum Ziemi Lubuskiej (spotkanie zamknięte, tylko z zaproszeniem):

“Wieczór w klimacie Szabatu”
W programie: – zapalenie świec szabatowych – śpiewy poprowadzone przez Kantora Beitu “Warszawa” – prelekcja Andrzeja Kirmiela pt. “Noc Kryształowa w Zielonej Górze” – tradycja szabatowa w praktyce czyli wspólny posiłek i rozmowy.

14 listopada 2015 (sobota)

16:00 – Spotkanie przy kamieniu / obelisku w miejscu spalonej Synagogi (okolice Filharmonii Zielonogórskiej)
W programie:
– wspomnienie o wydarzeniach i ofiarach Nocy Kryształowej -refleksje przedstawicieli władz i różnych grup społecznych. – wartości jakie Społeczność Żydowska wniosła w życie tego regionu i naszego kraju. – zapalenie zniczy, złożenie kwiatów. – minuta ciszy.

17:00, Sala Dębowa, Biblioteka Wojewódzka im. C. Norwida, Zielona Góra (wstęp wolny)
“Od Gershwina do Gershwina albo od Własta do Tuwima”, koncert Patrycji Zywert – Szypki w muzyczny świat retro

W nocy z 9 na 10 listopada 1938 roku nazistowskie bojówki, z przyzwoleniem a nawet na wezwanie hitlerowskich władz zaatakowały współobywateli pochodzenia żydowskiego. Wywlekano ich z domów i maltretowano, niszczono i grabiono prowadzone przez nich sklepy i warsztaty, palono synagogi. W regionie należącym obecnie do województwa lubuskiego pogromy te, które przeszły do historii pod nazwą Kristallnacht odbyły się między innymi w Gorzowie i Zielonej Górze. Chcemy przypomnieć tamte wydarzenia, uczcić pamięć ofiar tych zbrodni, a jednocześnie, biorąc pod uwagę obecne wydarzenia w Europie i na świecie oraz towarzyszącą im atmosferę polityczną i społeczną, wezwać do czujności i przeciwstawiania się wszelkim przejawom nienawiści, rasizmu i ksenofobii.

Więcej informacji:

Hanna Gawrońska
tel. 512 78 00 11