Moja secesyjna pasja. Obiekty z kolekcji Janusza Pawłowskiego i zbiorów Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze – wernisaż 18 XI ( środa) o godz. 17.00.

Ta interesująca ekspozycja jest kolejną prezentacją cyklu ukazującego różnorodne pasje mieszkańców Ziemi Lubuskiej. Janusz Pawłowski przyjechał z Poznania, zielonogórzaninem jest od 1972 roku. Ukończył wyższe studia techniczne, a w swojej karierze zawodowej pracował między innymi w poznańskiej Pracowni Projektowania mebli. Przygodę ze sztuką rozpoczął blisko 25 lat temu, zbierając przedmioty użytkowe dotyczące przeszłości. Od kilkunastu lat jego zainteresowania dotyczą przedmiotów secesyjnych. Ten styl odcisnął zdecydowane piętno w sztuce i rzemiośle, odradzając niemal wszystkie gałęzie zdobnictwa, znosząc wielowiekowy podział na sztukę czystą i stosowaną.

Zbiór Janusza Pawłowskiego stał się inspiracją do pokazania tego ważnego kierunku w formie wystawy. Eksponaty kolekcjonera są wzbogacone zbiorami z Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. Prezentujemy szereg obiektów o charakterze użytkowym jak np. wazony, żardiniery, patery, dzbany, puchary, z tak wówczas popularnych stopów cyny czy miedzi. Uzupełniają je przedmioty z ceramiki i szkła. Przykładem secesji na wystawie są także meble z epoki oraz zdjęcia ukazujące architekturę tego stylu z terenu Zielonej Góry.