Święta tuż, tuż. I choć na dworze aura daleka od grudniowych wspomnień dzieciństwa coraz mocniej odczuwamy, że kończy się kolejny rok. Zaczynamy sumować to, co się wydarzyło, wspominać bliskich. Okazją do tego są spotkania: rodzinne, w gronie znajomych i przyjaciół. Ale także te firmowe. I właśnie wczoraj mieliśmy takie w Muzeum.

Poniżej kilka zdjęć i garść refleksji.

Miniony rok, który upływał pod hasłem 70. lecia działalności MZL, był dla nas czasem przełomu. Zmieniło się kierownictwo Muzeum Ziemi Lubuskiej. Na emeryturę przeszedł dotychczasowy dyrektor instytucji – dr Andrzej Toczewski, a jego miejsce zajął Leszek Kania, pełniący do tej pory funkcję zastępcy. Jako pracownicy lądowanie mieliśmy “miękkie”, bo przecież w znajomych realiach personalnych. A jednak lekko nie było, bo przydusiły nas jak nigdy dotąd – pieniądze, a raczej ich brak. Pomimo radykalnie oszczędnej polityki finansowej dawały się we znaki  problemy wynikające z braku środków na działalność merytoryczną. Ale idąc w sukurs powiedzeniu, “co nas nie zabije, to nas wzmocni” – nie poddaliśmy się i założone plany wystawiennicze, edukacyjne, naukowe i wydawnicze udało się zrealizować. Stało się to możliwe dzięki dużemu zaangażowaniu wszystkich osób pracujących w Muzeum. Zarówno tych z wieloletnim stażem, jak i tych, którzy są z nami od niedawna i z impetem poszerzają zakres naszych poczynań m.im. przez pozyskiwanie pieniędzy za sprawą grantów oraz od sponsorów. A skoro przy mecenasach jesteśmy, to koniecznie powiedzieć należy o cennych eksponatach przekazanych Muzeum przez osoby prywatne. W trudnych czasach, gdy nie możemy sobie pozwolić na poszerzanie naszej kolekcji – takie gesty są  szczególnie ważne.

Niestety nie nie ominęły też nas chwile smutne i ostateczne. W marcu niespodziewanie zmarła Danuta Cyganek pracująca  w MZL od 1983 roku, i z Jej odejściem do dnia dzisiejszego trudno nam się pogodzić.

Spotkanie świąteczne zgromadziło wszystkie osoby będące tego dnia w pracy. Stało się ono okazją nie tylko do podsumowań mijającego roku, ale też i  retrospekcji sięgającej wiele lat wstecz. Na zakończenie odbył się bowiem pokaz zdjęć przypominających ludzi tu pracujących i wydarzenia, jakich się tu odbywały, przed dwudziestu, trzydziestu a nawet …czterdziestu laty.

Szczegółowe relacje z ubiegłorocznych wydarzeń muzealnych znaleźć można w zakładkach archiwalnych naszej strony.