Muzeum Ziemi Lubuskiej rozpoczyna przygotowania do wystawy jubileuszowej 100-lecia urodzin jednej z najbarwniejszych postaci zielonogórskiego środowiska artystycznego, „nadwornego malarza miasta” Hilarego Gwizdały (1916-1991).

Był On jednym z tych, którzy najczęściej i najefektowniej przedstawiali i utrwalali nasze miasto na płótnie. Wpisał się w miejski krajobraz artystyczny na stałe, podobnie jak Zielona Góra weszła do kanonu jego kolorystycznych przedstawień.

Muzeum Ziemi Lubuskiej pragnie uczcić 100 rocznicę Jego urodzin poprzez przypomnienie sylwetki oraz twórczości artysty. W związku z tym zwraca się do Państwa, mieszkańców miasta i regionu, aby zgłaszali się do naszej instytucji, jeśli posiadają w swoich zbiorach obrazy artysty.

Celem tej akcji będzie duża wystawa monograficzna, w której oprócz zbiorów publicznych instytucji kultury – Muzeum oraz Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Kamila Norwida – zaprezentować pragniemy obrazy z kolekcji prywatnych. Dzięki temu postać Hilarego Gwizdały i jego twórczość zostaną przedstawione w pełniejszej, dotychczas nie prezentowanej skali.

W przypadku chęci uczestnictwa w tej niecodziennej akcji prosimy o kontakt telefoniczny z Działem Sztuki Współczesnej Muzeum: 68 327 23 45 wew. 38 lub mailowy pod adresem: wspolczesna@mzl.zgora.pl. Zgłoszone obrazy oprócz udziału w tak ważnej wystawie, zostaną zreprodukowane w jubileuszowym katalogu towarzyszącym ekspozycji.

 


Kuratorzy wystawy:
Leszek Kania
Aleksander Czerniewicz

 

Zapraszamy do współpracy,
Muzeum Ziemi Lubuskiej