Wystawa „Wielobarwna kraina. Dolny Śląsk na dawnych pocztówkach” to niezwykła kolekcja, na którą składa się ponad pół tysiąca kart pocztowych z lat 1893-1945 pochodząca ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Zapraszamy na wernisaż – 20 stycznia 2016 roku o godz. 17.00 .
Pocztówka była formą pamiątki i reklamy, która służyła do przesyłania konkretnych informacji, pozdrowień lub życzeń do osoby bliskiej – przyjaciołom lub rodzinie, ale także i do informowania o zwykłych sprawach oraz załatwiania spraw urzędowych. Była sposobem dokumentacji podróży lub wyprawy. Moda na wysyłanie i zbieranie ilustrowanych kartek pocztowych pojawiła się w Europie w ostatniej dekadzie XIX wieku, trwała do 1918 roku, kiedy następujący po I wojnie światowej kryzys doprowadził do zmniejszenia ich sprzedaży. Obecnie kartki pocztowe oraz zdjęcia z widokami są doskonałym przykładem dokumentacji obrazów minionych epok. Stanowią jedyne w swoim rodzaju źródło ikonograficzne dla badaczy dziejów miasta czy regionu. Na kartach pocztowych zachowały są dla potomnych oblicza miast i miasteczek, ciekawych i nie zawsze odwiedzanych miejsc, architektury oraz wydarzeń.


Na wystawie w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze zobaczymy ponad 500 widoków z najpiękniejszych miejscowości Dolnego Śląska, Kotliny Kłodzkiej i części Górnych Łużyc m.in. Jeleniej Góry, Karpacza, Kłodzka, Legnicy, Szklarskiej Poręby, Świdnicy, Wałbrzycha, Świebodzic, Żagania, Nowej Soli, Lubiąża, Świętoszowa, Zagórza Śląskiego i wielu, wielu innych. Bogatą dokumentację w tym zbiorze posiadają Sudety, a szczególnie Karkonosze, z licznymi schroniskami oraz miejscowościami letniskowymi i uzdrowiskowymi. Kartki z prezentowanej kolekcji wykonane zostały w technikach typowych dla kart europejskich od końca XIX do połowy XX w. Na wystawie będzie można zobaczyć także pocztówki wydawane z okazji ważnych wydarzeń, rocznic, pojawiają się również wątki dramatyczne związane z klęskami żywiołowymi, niecodziennymi zjawiskami np. pocztówka z Kowar z 1897 r. przedstawiająca miasto zniszczone przez powódź. Ciekawostką dla zwiedzających będą też pocztówki upamiętniające na przykład katastrofy kolejowe, głośne morderstwa oraz liczne kartki o charakterze humorystycznym.
Wystawa wzbogacona zostanie niecodziennymi zabytkami związanymi z dawną pocztą, a pochodzącymi z Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu, na które złożą się stare skrzynki pocztowe, tablice cesarskich urzędów pocztowych, przedwojenny automat do kupowania znaczków, frankownica, stelaż pocztyliona ze Śnieżki do transportu korespondencji, przybory do pisania listów, dawne wagi do ważenia przesyłek oraz akcesoria mundurowe dawnej poczty z przełomu XIX i XX w.

 

Kilka zdjęć dokumentujących otwarcie wystawy.

Współorganizatorzy wystawy:

      MN_Wroclaw_logo1  Poczta1

 

Kurator wystawy:
dr Izabela Korniluk

Termin wystawy:
20 I – 3 III 2016