28 stycznia 2016 roku miała miejsce druga odsłona cyklu muzyczno-plastycznego Jazzujące Muzeum. Tym razem przed zielonogórską publicznością wystąpił znakomity pianista jazzowy Sławek JASKUŁKE. Plastycznym dopełnieniem wieczoru była prezentacja obrazu Mariana SZPAKOWSKIEGO.
Więcej wrażeń niebawem, a teraz kilka zdjęć, choć przecież one i tak nie oddają smaku interpretacji, emocji, gestu czy dźwięku. Dźwięku ponad wszystko.
Cykl Jazzujące Muzeum realizowany jest przy współudziale Muzeum Ziemi Lubuskiej i Stowarzyszenia Przyjaciół Piekarni Cichej Kobiety.
SŁAWEK JASKUŁKE -pianista jazzowy, improwizator, kompozytor muzyki fortepianowej, orkiestrowej, teatralnej i filmowej. Wykładowca Katedry Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Gdańsku. Ma za sobą występy na największych scenach muzycznychi festiwalach jazzowych, m.in.: Berlin Jazz Fest, North Sea Jazz Festival, Red Sea Jazz Festival, Symphony Hall w Chicago, Carnegie Hall w Nowym Jorku czy International Performing Arts Center w Moskwie. W lipcu 2012 roku z recitalem solowym wystąpił w Ogrodach Luksemburskich w Paryżu. Reprezentował Polskę na festiwalu Music Beyond Borders w Hong Kongu, co zaowocowało wydaniem solowej płyty “Jaskułke – Hong Kong”. Twórca projektu “Chopin na pięć fortepianów” prezentowanego premierowo na EXPO 2010 w Szanghaju oraz scenie Forbidden City Concert Hall w Pekinie i Nanyang Academy of Fine Arts w Singapurze. Specjalny cykl koncertów miał miejsce podczas spotkań w ramach Przewodnictwa Polski w Radzie Unii Europejskiej
SŁAWEK JASKUŁKE – SEA
improwizowany obraz morza
Któż inny, jeśli nie człowiek pochodzący znad morza i z nim związany przez całe życie, potrafiłby lepiej odzwierciedlić w muzyce jego obraz i charakter? Sławek Jaskułke nagrał płytę morską. Płytę oddającą jego oblicza, kolory i głębię. Stworzył muzykę oszczędną w środkach, bogatą w treści i głęboką w nastroju. Muzykę, która dzieje się nie tylko w dźwiękach, ale przede wszystkim pomiędzy nimi.
Sławek Jaskułke: Album Sea to muzyka ilustracyjna, muzyka chwili, taki plastyczny obraz morza. Z natury nie jestem przesadnym romantykiem, ale lubię piękno, subtelność i melodyjność w muzyce. Tutaj starałem się, aby ta melodyjność pozostała surowa. W sensie estetycznym chodziło o uchwycenie nastroju, płynności i odcieni morza, niż o dosłowną ilustrację muzyczną…
Program wieczoru:
- wprowadzenie – Leszek Kania, Jerzy Nowak
- prezentacja obrazu Mariana Szpakowskiego (1926-1983) „Kompozycja I” z cyklu 65/66, 1966 r. ze zbiorów Muzeum – Leszek Kania
- przerwa
- recital jazzowy Sławka Jaskułke pt. „Sea – improwizowany obraz morza”
Informacja o biletach:
Bilety w cenie 30 zł do nabycia w kasie Muzeum przed koncertem. Rezerwacja: tel. 68 327 23 45, 509 053 444. Ilość miejsc ograniczona
Następny koncert w ramach cyklu Jazzujące Muzeum odbędzie się 11 lutego i wystąpi w nim Kuba Stankiewicz.
Mecenas kultury:
Sponsorzy: