10 marca 2016 roku w Sali Witrażowej MZL odbyła się promocja tomu inaugurującego nowy rocznik pt. „Ziemia Lubuska” pod redakcją Anitty Maksymowicz (fotorelacja ze spotkania)

Inspiracją dla powstania czasopisma „Ziemia Lubuska” był ukazujący się pod redakcją dr. Andrzeja Toczewskiego rocznik „Studia Zielonogórskie”, który od dwudziestu już lat prezentuje przeszłość i współczesność Zielonej Góry, wciąż odkrywając nieznane powszechnie karty jej historii i odsłaniając drogi rozwoju miasta. Pragniemy, by rocznik „Ziemia Lubuska” stał się odpowiednikiem „Studiów” w szerszej – regionalnej – skali. Publikacja jest odpowiedzią na postulaty wielu regionalistów. Ma ona za zadanie integrować środowiska lokalnych badaczy, historyków, socjologów, regionalnych działaczy społecznych i wszystkich tych, którzy zajmują się i pasjonują problematyką Ziemi Lubuskiej oraz jej tożsamości. Periodyk, pełniąc funkcję integrującą, ma stanowić jednocześnie platformę służącą promocji regionu i dokumentacji pełnego spektrum różnorodności Ziemi Lubuskiej, tak w zakresie kultury, nauki, sztuki, jak i socjologii, gospodarki, przyrody, geografii, aż po problematykę społeczno-polityczną.

Przekonanie o potrzebie istnienia tego typu publikacji potwierdza bardzo szeroki odzew regionalistów, którzy dostarczyli opracowania mówiące o piastowskiej przeszłości, niemieckim dziedzictwie, ale też o wydarzeniach, osiągnięciach i planach związanych ze współczesnością Ziemi Lubuskiej. Liczne wątki pojawiające się w artykułach dają wyobrażenie o wielobarwności jej życia społecznego i kulturalnego. Dowodem tej różnorodności jest także zamykające książkę, przygotowane przez pracowników WiMBP w Zielonej Górze i Gorzowie Wielkopolskim, obszerne zestawienie wydanych w 2014 roku publikacji poświęconych regionowi. Mamy nadzieję, że także nowy rocznik przyczyni się do dokumentacji dziedzictwa społeczno-kulturalnego Ziemi Lubuskiej.

Ziemia_Lubuska_1

Program:

  • Powitanie Gości – dr Longin Dzieżyc (wicedyrektor Muzeum Ziemi Lubuskiej)
  • Wprowadzenie – prof. dr hab. Dariusz Dolański (przewodniczący rady redakcyjnej)
  • Prezentacja założeń i zawartości 1. tomu rocznika – dr Anitta Maksymowicz (redaktor naczelna)
  • Ziemia Lubuska w trzech odsłonach – Zbigniew Czarnuch (regionalista)
  • Stań badań dotyczących Ziemi Lubuskiej – prof. dr hab. Czesław Osękowski (historyk, pracownik naukowy UZ)
  • Integracyjne funkcje samorządu województwa lubuskiego – Czesław Fiedorowicz (działacz samorządowy)
  • Dyskusja

 

Podczas spotkania będzie możliwość nabycia książki w promocyjnej cenie.

Spis treści 1. tomu „Ziemi Lubuskiej”

 

Spotkanie, które poprowadzi prof. dr hab. Dariusz Dolański, odbędzie się w czwartek, 10 marca 2016 roku o godz. 17.00 w Sali Witrażowej Muzeum, al. Niepodległości 15

 

Serdecznie zapraszamy, wstęp wolny

 

Druk publikacji zrealizowano dzięki pomocy finansowej

logo-zielona-gora urzad_marszalkowski

 

 

 

oraz

Ilse Darbritz (Radebeul, Niemcy)

Jolanty Katta-Weiduschat (Berlin, Niemcy)

Elisabeth i Rudolfa Ostendorf (Norstedt, Niemcy)