15 kwietnia 2016 roku przypada 100. rocznica urodzin Hilarego Gwizdały. Z tej okazji zapraszamy na wielką, monograficzną wystawę Artysty, którego śmiało można określić mianem „nadwornego malarza naszego miasta”.  Wernisaż odbędzie się 15 IV br. o godz. 17.00 (fotorelacja z wernisażu)

Muzeum Ziemi Lubuskiej, które posiada w swoich zbiorach około 40 płócien Artysty, poprzedziło realizację ekspozycji apelem wystosowanym do zielonogórzan i mieszkańców regionu z prośbą o użyczenie prac Hilarego Gwizdały na czas wystawy. Na apel odpowiedziało 16 kolekcjonerów oraz kilka instytucji w tym: WiMBP im. C. Norwida, Lubuskie Muzeum Wojskowe, BWA w Zielonej Górze i Dom Kombatanta, w którym malarz spędził ostatnie lata życia. Dzięki tej akcji miłośnicy malarstwa będą mogli zobaczyć na wystawie około 100 prac H. Gwizdały, głównie obrazy olejne, a także rysunki i akwarele. Na potrzeby wystawy, we współpracy z rodziną artysty, mieszkańcami regionu i instytucjami publicznymi zinwentaryzowano około 200 prac. Najstarsze dzieło pochodzi z 1944 roku, najmłodszym natomiast jest obraz sygnowany na rok przed śmiercią Artysty.

Hilary Gwizdała (1916-1991) studiował w Instytucie Sztuk Plastycznych w Poznaniu, poznańskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych i na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Był uczniem Jana Cybisa i Wacława Taranczewskiego. Dyplom uzyskał w 1955 roku w pracowni Jana Cybisa. W 1967 roku przeprowadził się do Zielonej Góry i stał się jedną z najbarwniejszych postaci lokalnego środowiska artystycznego. Swoje prace prezentował na licznych wystawach, cieszył się uznaniem środowiska artystycznego, które niejednokrotnie wyróżniało jego twórczość na konkursach, ale co najważniejsze pozostawił po sobie ogromny dorobek artystyczny, którego podsumowanie stanowić będzie wystawa z okazji 100. rocznicy urodzin.

Kuratorzy wystawy:
Leszek Kania,
Aleksander Czerniewicz

Termin wystawy:
15 IV – 2 VI 2016

 

Patronat Honorowy Marszałka Województwa Lubuskiego Elżbiety Anny Polak

herb marsz.woj.lub

 

 

 

lubuskie_warte_zachodu

Zrealizowano przy pomocy finansowej
Województwa Lubuskiego

 

www.lubuskie.pl

Patronat Honorowy Prezydenta Miasta Zielona Góra Janusza Kubickiego

herb prez.miasta.zg

logo-zielona-gora

Zrealizowano przy pomocy finansowej
Miasta Zielona Góra