Wystawa jest wynikiem ponad 40-letniej działalności naukowej, współpracy ze środowiskiem greckim w Polsce, a także pasji kolekcjonerskiej dr. Mieczysława Wojeckiego — miłośnika Grecji, uznanego specjalisty od mniejszości greckiej w Polsce, a przede wszystkim lubianego wykładowcy akademickiego, geografa, regionalisty, pilota wycieczek.

Jest on autorem książek i artykułów poświęconych greckim uchodźcom w powojennej Polsce. Wydał drukiem swoją, obronioną na UAM w Poznaniu, pracę doktorską Uchodźcy polityczni z Grecji w Polsce 1948–1975 (Jelenia Góra 1989). Pracował w Zespole Szkół w Lubsku, na Uniwersytecie Zielonogórskim, w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Sulechowie. Interesuje się turystyką, przemianami społecznymi i kwestiami narodowościowymi, sorabistyką (badaniem języka, literatury, kultury i dziejów Serbów Łużyckich) czy rzeźbami przydrożnymi. W dorobku ma ponad 800 publikacji w periodykach zagranicznych, kilka książek, ponadto felietony i reportaże w krajowej prasie.

Wojecki zwiedził niemal całą Europę, w tym oczywiście Grecję, którą przejechał na rowerze. Wykręcił ponad 1.700 km. W tym kraju trzy razy zdobył najwyższą górę w masywie Olimpu — Mitikas (2.917 m npm).

Ciekawostką jest, że o Wojeckim napisano… piosenkę, sześciozwrotkową. Utwór na melodię śląską autorstwa Haliny Czarneckiej nagrał Zespół Ludowy „Szalinówka” z Hordzieżki (woj. lubelskie).

Od 1993 roku Mieczysław Wojecki mieszka w Zielonej Górze.

 

Termin wystawy:
12 V – 21 V 206

Kurator wystawy:
dr Alina Polak