Po blisko dwóch miesiącach przygotowań, dotarliśmy do finału. 1 czerwca obchodzone były w Muzeum Ziemi Lubuskiej urodziny obrazu “Dziewczynka ze słonecznikami”. Pastel, będący ozdobą zbiorów MZL , liczy sobie już 125 lat. Na specjalny pokaz, przygotowany z okazji jubileuszu, wypożyczone zostały jeszcze dwie prace Olgi Boznańskiej – “Mnich przy winie” i “Portret matki”, którym niegdyś zachwycił się sam Stanisław Wyspiański. Trzy ustawione obok siebie obrazy były dla miłośników malarstwa dużym przeżyciem. Dodatkowo na ścianie Sali Witrażowej można było oglądać niedużą wystawę dokumentującą przygotowania do imprezy. Znalazł się na niej fotoreportaż z sesji fotograficznej oraz portrety wszystkich dziewcząt, które odpowiedziały na zaproszenie do udziału w castingu na sobowtóra postaci, uwiecznionej przez O. Boznańską, na portrecie będącym własnością MZL (więcej informacji)


Na spotkanie do Muzeum przybyli liczni goście. Były wśród nich trzy wytypowane podczas castingu modelki, ale także inne dziewczynki biorące udział w tej zabawie. Po przedstawieniu laureatek i wręczeniu pamiątkowych fotografii wydrukowanych na podobraziach, wyświetlony został krótki materiał filmowy, który ukazał się na antenie telewizji TVN o akcji muzealnej. Kolejnym punktem programu był wykład Urszuli Kozakowskiej-Zauchy z Muzeum Narodowego w Krakowie noszący tytuł „Olga Boznańska – wielka, bardzo wielka artystka”. Prelekcja ubarwiona była licznymi informacjami, anegdotami i zdjęciami ilustrującymi nie tylko twórczość malarki, ale również dokumentującymi jej życie osobiste.
Po zakończeniu uroczystości można było oglądać wystawione prace, które jeszcze przez kolejne cztery dni będzie można zobaczyć w zielonogórskim Muzeum.