Muzeum Ziemi Lubuskiej zaprasza w środę, 1 czerwca 2016 roku o godz. 17.00 na prezentację obrazów OLGI BOZNAŃSKIEJ w ramach cyklu Arcydzieła Polskiego Malarstwa (fotorelacja z pokazu)

Program spotkania:

  • Pokaz portretów autorstwa Olgi Boznańskiej:
    Mnich przy winie, 1887, ze zbiorów Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu
    Portret matki artystki, ok. 1890, ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie
    Dziewczynka ze słonecznikami, 1891, ze zbiorów MZL w Zielonej Górze
  • Ogłoszenie wyników castingu na sobowtóra Dziewczynki ze słonecznikami
  • Wykład Urszuli Kozakowskiej-Zauchy z Muzeum Narodowego w Krakowie pt. „Olga Boznańska – wielka, bardzo wielka artystka”.

Wymienione wyżej obrazy Olgi Boznańskiej oglądać będzie można dodatkowo w dniach  od 2 do 5 czerwca br. w godzinach pracy Muzeum.

Przygotowany pokaz jest zwieńczeniem różnorodnych działań, podjętych przez Muzeum, w związku z urodzinami plastelu Olgi Boznańskiej pt. Dziewczynka ze słonecznikami. Praca ta jest jednym z najcenniejszych dzieł znajdujących się w naszych zbiorach. Przypomnijmy, że przygotowując się do tego wydarzenia ogłoszony został casting na sobowtóra postaci sportretowanej przez artystkę. Na apel Muzeum odpowiedziało 28 dziewczynek,  spośród których komisja konkursowa wytypowała 3.  Wyróżnione osoby pojawią się podczas  uroczystych obchodów urodzin obrazu 1 czerwca br.

Olga Boznańska (1865-1940) – wybitna polska malarka urodzona w Krakowie, zmarła w Paryżu. Początkowo kształciła się w rodzinnym mieście pod kierunkiem Kazimierza Pochwalskiego i Józefa Siedleckiego. Uczęszczała także na Wyższe Kursy dla Kobiet im. Adriana Baranieckiego, gdzie lekcji udzielał jej m.in. Hipolit Lipiński. Następnie w 1886 roku wyjechała do Monachium, aby kontynuować naukę w prywatnych szkołach Karla Kricheldorfa i Wilhelma Dürra. W Monachium otworzyła też własną pracownię. W 1886 roku zadebiutowała na wystawie w krakowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych. Odtąd często prezentowała swoje prace w Europie i Stanach Zjednoczonych, zdobywając liczne medale i wyróżnienia. W 1898 roku przeniosła się na stałe do Paryża, gdzie należała do czołowych postaci polskiej kolonii artystycznej. Wiodącym motywem jej twórczości był portret. Tworzyła wizerunki dorosłych oraz dzieci, zarówno reprezentacyjne jak i intymne, będąc mistrzynią psychologicznego portretu. Malowała również martwe natury, kompozycje rodzajowe oraz pejzaże miejskie.