15 czerwca (w środę) o godz. 17.00 zapraszamy na wernisaż wystawy prac nieżyjącej, zielonogórskiej artystki Jolanty Zdrzalik (fotorelacja z wernisażu)

Jolanta Zdrzalik urodziła się w Kowlu w 1938, zmarła w 2004 w Łagowie. Studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1962 roku uzyskała dyplom na Wydziale Grafiki, w pracowni litografii prof. Konrada Srzednickiego oraz ilustracji książkowej prof. Witolda Chomicza. Z Zieloną Górą związana od 1963 roku. Przez wiele lat pełniła funkcję prezesa ZPAP Okręgu Zielonogórskiego, aktywnie uczestnicząc w pracy organizacyjnej tutejszego środowiska plastycznego. Wieloletnia organizatorka i komisarz ogólnopolskich plenerów malarskich w Łagowie zatytułowanych Rzeczywistość, wizje, interpretacje. Laureatka wielu nagród i wyróżnień m.in. Lubuskiej Nagrody Kulturalnej I stopnia za całokształt twórczości artystycznej (1979) i dwukrotnie Nagrody Kulturalnej Prezydenta Miasta Zielona Góra (1989 i 2002). Uprawiała grafikę, rysunek oraz malarstwo sztalugowe.

Malarstwo i rysunek J. Zdrzalik to sztuka przedstawiająca, której głównym bohaterem jest człowiek. Szczególnie chętnie autorka portretowała kobiety, ukazane w różnych etapach życia. Z wielką wrażliwością starała się oddać za pomocą delikatnych uderzeń pędzla świat dzieci, kobiet i staruszek, z całym ich przebogatym wnętrzem. Urocze dziewczęta, piękne i młode kobiety oraz starsze, nobliwe panie umieszczała na tle koronkowego, baśniowego pejzażu. W nostalgicznych, lirycznych pracach artystka przypomina uniwersalne prawdy o trwaniu i przemijaniu. Snuje refleksje nad kolejnymi etapami w życiu każdego człowieka. Wysublimowana, pastelowa kolorystyka prac zawężona do odcieni ciepłych brązów, złotych beżów, delikatnych błękitów i różów oraz srebrzystych szarości, doskonale akcentuje specyficzny, poetycki klimat jej obrazów.

W repertuarze tematycznym prac artystki ważne miejsce zajmował też popularny w XVIII oraz na przełomie XIX i XX wieku metaforyczny świat Commedii dell’arte i jej główni bohaterowie: Pierrot i Arlekin, a także naznaczona groteską i humorem tematyka cyrkowa.

Wystawę malarstwa dopełniają rysunki piórkiem z lat 60., 70. i 80. pokryte niezwykle misterną pajęczyną delikatnych kresek, na których oprócz dominującej kobiecej i dziecięcej tematyki, pojawia się też wspomniany świat cyrku oraz reminiscencje z ukochanego Łagowa.

Prezentowane prace pochodzą ze zbiorów własnych MZL, Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. C. Norwida w Zielonej Górze oraz z kolekcji prywatnej.

 

Ekspozycja malarstwa i rysunku Jolanty Zdrzalik jest pokazem towarzyszącym odsłonięciu tablicy pamiątkowej poświęconej wieloletniej organizatorce plenerów łagowskich, które będzie miało miejsce w dniu 16 czerwca br. w Łagowie Lubuskim (więcej informacji)

 

Kurator wystawy:
Marta Gawęda

Termin wystawy:
15 VI – 11 IX 2016