Wczoraj (7 września br.) w godzinach popołudniowych nastąpiło otwarcie pierwszej po wakacjach wystawy. Ekspozycja wkomponowuje się w trwające właśnie Dni Zielonej Góry, jest bowiem kolejną odsłoną cyklu „Lubuskie winiarstwo wczoraj i dziś”.  Tym razem Muzeum Ziemi Lubuskiej zaprosiło Krzysztofa Federowicza i Martę Pohrebny, prowadzących w Łazie uprawę winorośli i produkujących znakomite i nagradzane już kraju wina, do zaprezentowania swojej winnicy w przestrzeniach ekspozycji winiarskiej.

W wernisażu wzięli udział zielonogórzanie oraz liczni goście, którzy z okazji Winobrania przyjechali do naszego miasta. Uroczystość składała się z dwóch części. Pierwsza z nich, miała charakter bardziej oficjalny. Przybyłych powitał dyrektor MZL Leszek Kania, który w swoim wystąpieniu przedstawił sylwetki właścicieli winnicy. Marta Pohrebny i Krzysztof Fedorowicz są bowiem także ważnymi i barwnymi postaciami zielonogórskiego środowiska kulturalnego.  Następnie  głos zabrała Iwona Kusiak – reprezentująca Lubuski Urząd Marszałkowski, który wsparł finansowo realizację wystawy. Kolejnym mówcą był kurator ekspozycji – dr Arkadiusz Cincio. Przybliżył uczestnikom spotkania dzisiejszy obraz winnicy Miłosz, charakter upraw oraz wina na niej produkowane. Tę część wernisażu zwieńczyło króciutkie wystąpienie Krzysztofa Fedorowicza.

Druga część spotkania odbyła się już w piwnicach MZL, gdzie usytuowane  Muzeum Wina. Tam w jednym z pomieszczeń, wśród eksponatów nowej wystawy, Krzysztof Fedorowicz odsłonił tajniki produkcji wina musującego, będącego chlubą jego winnicy. Następnie odkorkowano kilkanaście butelek zacnego trunku i już we właściwym nastroju rozpoczęło się zwiedzanie ekspozycji i rozmowy o winie, smakach i tradycjach. A także o satysfakcji oraz trudach płynących z pracy winogrodnika i producenta.